Četrtek,
25. 2. 2016,
13.11

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

pokojninska reforma trg dela

Četrtek, 25. 2. 2016, 13.11

8 let, 7 mesecev

Če ne bomo povečali kupne moči aktivne generacije, pokojninske reforme ne bodo pomagale

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Spremeniti bomo morali trga dela, davčni sistem in poslovno okolje v celoti, sicer pokojninska reforma ne bo učinkovita, poudarja šef Mercatorja Toni Balažic.

Cilj Evropske unije je doseči 75-odstotno zaposlenost za delo zmožne generacije (stare od 20 od 64 let). Slovenija je še daleč od tega cilja, je na poslovnem zajtrku Ameriške gospodarska zbornice AmCham o staranju prebivalstva v Sloveniji in izzivih, ki jih to prinaša, povedal Peter Pogačar, državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Slovenci vlagamo v državne obveznice V Sloveniji ne razlikujemo med vrstami prihodkov v pokojninski sistem. Treba bi bilo kombinirati prihodke s trga delovne sile in kapitalskih trgov, ne pa kot zdaj, ko vse financira trg delovne sile, je opozoril Aleš Berk Skok, profesor na ekonomski fakulteti v Ljubljani. "Vlaganja v drugi steber so zelo konservativna, vlaga se v državne obveznice."

Pokojninska reforma ne more biti učinkovita, ker potrebujemo ustrezne davčne spremembe, nimamo dovolj močnega kapitalskega trga oziroma ta ne deluje in nimamo prihrankov v pokojninskem sistemu, trdi Berk Skok. "Če ne bomo zvišali kupne moči aktivnega prebivalstva, nobena pokojninska reforma ne bo učinkovala," je prepričan. Zavzel se je za uvedbo obveznega drugega stebra, in sicer s postopnim prenosom dela financiranja iz prvega v drugi steber.