Ponedeljek,
2. 9. 2013,
11.28

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

potres

Ponedeljek, 2. 9. 2013, 11.28

8 let, 7 mesecev

Če bi niz potresov napovedoval rušilnega, bi jih imeli v Sloveniji nekaj letno

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Šibko tresenje tal, ki ga v zadnjih dneh čutijo v okolici Zagreba, ni nikakršen nov pojav, prav tako ne napoveduje uničujočega potresa. Če bi bilo tako, bi jih imeli v Sloveniji nekajkrat letno.

V okolici hrvaške prestolnice so v zadnjih 15 dneh zabeležili vsaj deset potresnih sunkov, od tega so štirje znašali med 1,8 in tretjo stopnjo po Richterjevi lestvici. Po besedah Mladena Živčića je to povsem običajen pojav, prav tako ni nikakršno presenečenje sama lokacija, saj so potresi na tem območju pogosti.

Niz potresov pri Ribnici Podoben niz potresov že od sredine junija letos slovenski seizmologi beležijo pri Ribnici, kjer je bilo v tem obdobju že nekaj deset potresov, ki so jih ljudje čutili. Podobno je bilo februarja leta 2010, ko so v enem mesecu pri Naklem zabeležili več potresnih sunkov z magnitudo nekaj čez 2. Kot je dejal Živčić, so "to potresi, ki jih ljudje sicer čutijo, a so geološko gledano zelo šibki".

Potres je neenakomeren pojav, ki ga ni mogoče napovedati. "Tako se dogaja, da na kakšnem območju v enem letu ni nobenega potresa, potem pa pride dan, teden ali celo mesec, ko se pojavi več potresov, ki jih ljudje čutijo. Včasih so tudi kakšni močnejši, uničujoči potresi," je pojasnil Živčić.

Čeprav so hrvaški mediji že navajali, da takšen niz potresov lahko napoveduje večji potres, Živčić pravi, da to ni mogoče. "Če bi vsakemu takemu nizu sledil večji potres, ki bi podiral hiše, potem bi jih imeli mi nekajkrat letno."