Ponedeljek,
6. 6. 2011,
15.34

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

France Bučar

Ponedeljek, 6. 6. 2011, 15.34

8 let, 7 mesecev

Bučar: Glavni problem je odsotnost temeljnih vrednot, ki bi bile nedotakljive

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Glavni problem v Sloveniji je, da ni temeljnih vrednot, ki bi bile nedotakljive in pred katerimi bi se tudi politična nasprotja nehala, je dejal starosta slovenske politike France Bučar.

Za rešitev problemov pa bi po njegovem potrebovali vlado iz drugačnega testa, kot je sedanja ali znani kandidati za njene naslednike. Referenduma, kakršen je bil nedeljski o pokojninski reformi, ni mogoče dobiti, pravi Bučar.

Bučar: Ljudje vidijo, da se na veliko zapravlja denar "Če ljudem vnaprej rečeš, da bodo za to, da pridemo na zeleno vejo, potrebne take in take žrtve, ne bo nihče reagiral v pozitivnem smislu. Še posebej, če ljudje vidijo, da se na veliko zapravlja denar in se ga recimo daje bankam, ki so v izgubi in jih je treba reševati, zraven pa se deli regrese in podobno," pravi Bučar. Še posebej ker so tudi sindikati zavzeli negativno stališče.

"Pokojninska reforma nujna" Soglaša, da je pokojninska reforma nujna, iz demografskih, ekonomskih in tudi iz socialno-psiholoških razlogov. A opozarja, da je treba k stvarem pristopiti drugače in da je ob podaljšanju delovne dobe potrebno narediti še marsikaj.

Bučar: Arhitektom odpora se je šlo za oblast "In tu imajo pravzaprav sindikati lahko opravičilo za svoj negativni odnos". Čeprav Bučar ugotavlja, da "arhitektom tega odpora" ni šlo ne za pokojninsko reformo, ne za državne arhive in ne za delo na črno, ampak za to, kako zrušiti vlado in priti na oblast. In to so, dodaja, velikokrat povedali tudi neposredno. Na vprašanje, kdo so torej arhitekti tega odpora, pa Bučar odgovarja, da je bila glavni nosilec odpora SDS.

O novi vladi s konceptom Predčasne volitve so seveda mogoče po pravilih, kot jih določa ustava. "Če želijo imeti pretendenti za bodočo oblast prazen prostor, naj to naredijo s t.i. konstruktivno nezaupnico. Če imajo potrebno večino, problema ni, če je nimajo, potem pa naj bodo tiho," pravi Bučar.

Tehnična ali kakršna koli druga vlada po Bučarjevem mnenju ne pomeni rešitve za probleme, ti ostajajo in jih je treba rešiti. Za njihovo rešitev bi morali sedanjo vlado nadomestiti s tako, ki ima koncept, ki ve, kaj je treba narediti, ki ima pogum, da se spusti v borbo za realizacijo svojih zamisli in ki se je pripravljena odpovedati tudi svojemu položaju, če ne bi mogla uresničiti tistega, v kar verjame.

"Imamo srečo, da smo ta leta tako preveslali, kot smo jih" "To pa pomeni vlado, ki je s popolnoma drugega testa kot obstoječa ali novi kandidati," ugotavlja Bučar. Tudi z refleksijo sedanjega položaja je prišel do zaključka, da je pri nas glavni problem, da ni nobenih temeljnih vrednot, ki bi bile nedotakljive in pred katerimi se nehajo tudi politična nasprotja.

Gre za neko osrednje jedro dogmatične modrosti, ki ga države z dolgo tradicijo imajo. Tega ni mogoče predpisati, niti doseči z nekim sporazumom med strankami, za to je potrebno "zorenje" in 20 let je prekratka doba, pravi Bučar. Je pa res, dodaja, da imamo srečo, da smo ta leta tako "preveslali, kot smo jih".

Težave z odnosom do države, preteklosti ... Bučar opozarja, da je cela vrsta temeljnih stvari, o katerih še ni nobenega jasnega koncepta, od odnosa do države, do preteklosti in tega, kaj je treba narediti. Teh problemov doslej noben predsednik vlade ali stranke niti diagnosticiral ni, kaj šele reševal, poudarja.

In morda je lahko tak pretres, dodaja, priložnost za streznitev. Vendar bodo za to, da se bodo stvari začele prav razvijati, potrebne določene opore, ki pa se sedaj ne kažejo in v tem sam vidi vzrok za zaskrbljenost.