Četrtek, 6. 8. 2015, 16.57
8 let, 8 mesecev
Brglez: Odstop arbitra malce nenavaden, a nič dramatičnega
Kot je Milan Brglez zapisal v pisni izjavi, ga je "včeraj presenetila vest, da je odstopil slovenski arbiter pri arbitražnem sodišču Ronny Abraham. Žal mi je, da se je tako odločil, saj menim, da bi njegov mednarodnopravni položaj, ugled in znanje pripomogli k hitrejšemu reševanju odprtih mejnih vprašanj med Slovenijo in Hrvaško."
Brglez je v pismu tudi spomnil, da je odbor za zunanjo politiko 25. julija sprejel sklep, da slovenski vladi priporoča, da v najkrajšem mogočem času v skladu z drugim in tretjim odstavkom 2. člena arbitražnega sporazuma med slovensko in hrvaško vlado imenuje novega člana arbitražnega sodišča.
"Potem ko sem včeraj izvedel novico o odstopu Abrahama, sem poklical predsednika vlade Mira Cerarja in ga zaprosil, da postopke izpelje skladno s sklepom odbora DZ za zunanjo politiko in arbitražnim sporazumom," je zapisal Brglez.
"Enostranska dejanja Hrvaške poteka reševanja spora ne morejo preprečiti, saj v mednarodnem pravu velja, da enostranske odpovedi pogodb brez soglasja sopogodbenice – Republika Slovenija je po diplomatski poti včeraj že zavrnila notificirano odpoved arbitražnemu sporazumu s strani Republike Hrvaške – ne odpravljajo mednarodnopravnih zavez, ki iz teh pogodb izhajajo," je še pojasnil Brglez, sicer profesor mednarodnega prava na ljubljanski fakulteti za družbene vede.
Vodja ekipe Alain Pellet je le sporočil, da si odvetniki zlasti v zdajšnjih okoliščinah prizadevajo s svojimi stališči pomagati predvsem svoji stranki, vladi Republike Slovenije.
Ameriško veleposlaništvo je medtem TV Slovenija glede najnovejših zapletov sporočilo, da zaradi stabilnosti regije in dobrih odnosov med članicami Nata in EU obe državi poziva, naj se pravočasno in skupaj lotita mejnega spora in ga rešita.
V petek naj bi se po neuradnih informacijah na ministrstvu za zunanje zadeve sestali nekateri politični akterji.