Četrtek,
6. 8. 2015,
16.57

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Milan Brglez

Četrtek, 6. 8. 2015, 16.57

8 let, 8 mesecev

Brglez: Odstop arbitra malce nenavaden, a nič dramatičnega

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
"Odstop sodnika je vsekakor povzročil malce nelagodja, a v njem ne gre iskati ničesar dramatičnega," se je na odstop slovenskega arbitra Ronnyja Abrahama odzval predsednik DZ Milan Brglez.

Kot je Milan Brglez zapisal v pisni izjavi, ga je "včeraj presenetila vest, da je odstopil slovenski arbiter pri arbitražnem sodišču Ronny Abraham. Žal mi je, da se je tako odločil, saj menim, da bi njegov mednarodnopravni položaj, ugled in znanje pripomogli k hitrejšemu reševanju odprtih mejnih vprašanj med Slovenijo in Hrvaško."

Brglez je v pismu tudi spomnil, da je odbor za zunanjo politiko 25. julija sprejel sklep, da slovenski vladi priporoča, da v najkrajšem mogočem času v skladu z drugim in tretjim odstavkom 2. člena arbitražnega sporazuma med slovensko in hrvaško vlado imenuje novega člana arbitražnega sodišča.

"Potem ko sem včeraj izvedel novico o odstopu Abrahama, sem poklical predsednika vlade Mira Cerarja in ga zaprosil, da postopke izpelje skladno s sklepom odbora DZ za zunanjo politiko in arbitražnim sporazumom," je zapisal Brglez.

"Arbitražni sporazum prava pot reševanja mejnih vprašanj" Predsednik DZ je še poudaril, da odstop Abrahama ni dramatičen. "Slovenija je bila vedno zavezana vrednotam mednarodnega prava in mednarodne skupnosti, predvsem pa vrednotam mirnega reševanja sporov," je poudaril ter dodal, da je "arbitražni sporazum tako, kar potrjuje tudi Evropska unija, prava pot reševanja nerešenih mejnih vprašanj med Slovenijo in Hrvaško".

"Enostranska dejanja Hrvaške poteka reševanja spora ne morejo preprečiti, saj v mednarodnem pravu velja, da enostranske odpovedi pogodb brez soglasja sopogodbenice – Republika Slovenija je po diplomatski poti včeraj že zavrnila notificirano odpoved arbitražnemu sporazumu s strani Republike Hrvaške – ne odpravljajo mednarodnopravnih zavez, ki iz teh pogodb izhajajo," je še pojasnil Brglez, sicer profesor mednarodnega prava na ljubljanski fakulteti za družbene vede.

ZDA Slovenijo in Hrvaško pozivajo, naj skupaj rešita mejni spor Zaplet so za TV Slovenija danes komentirali tudi člani odvetniške skupine, ki pred arbitražnim sodiščem zastopa Slovenijo. Slovenska odvetniška skupina pozorno spremlja dogajanje, a zaradi resnosti razmer ne želi dajati komentarjev.

Vodja ekipe Alain Pellet je le sporočil, da si odvetniki zlasti v zdajšnjih okoliščinah prizadevajo s svojimi stališči pomagati predvsem svoji stranki, vladi Republike Slovenije.

Ameriško veleposlaništvo je medtem TV Slovenija glede najnovejših zapletov sporočilo, da zaradi stabilnosti regije in dobrih odnosov med članicami Nata in EU obe državi poziva, naj se pravočasno in skupaj lotita mejnega spora in ga rešita.

Cerar in Erjavec po odstopu Abrahama ves čas v stiku Predsednik vlade Miro Cerar in minister za zunanje zadeve Karl Erjavec sta po odstopu Abrahama ves čas v stiku. Danes sta govorila glede nadaljevanja arbitraže in sklica seje odbora DZ za zunanjo politiko, je pojasnil Erjavec. Dodal je, da bo v petek Cerarju dal informacijo glede sestanka na zunanjem ministrstvu.

V petek naj bi se po neuradnih informacijah na ministrstvu za zunanje zadeve sestali nekateri politični akterji.