Petek,
29. 1. 2016,
16.52

Osveženo pred

5 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Milan Brglez sprememba ustave SD SDS

Petek, 29. 1. 2016, 16.52

5 let, 11 mesecev

Brglez nadaljuje pogovore o spremembah ustave glede imenovanja vlade

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Predsednik DZ Milan Brglez nadaljuje pogovore z vodji poslanskih skupin glede ustavnih sprememb v delu, ki zadeva postopke imenovanja vlade.

Pogovore namerava končati do prihodnje srede. Na mizi je kompromisni predlog strokovne skupine, o katerem poskušajo doseči soglasje za potrebno dvotretjinsko večino v DZ.

DZ ne bi več imel glavne besede pri interpelacijah Kompromisnega predloga strokovne skupine za zdaj predsednik DZ ni razkril. Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han, ki se je z Brglezom in vodjem strokovne skupine za omenjeno ustavno spremembo Janezom Pogorelcem sestal danes, pa je v izjavi novinarjem pojasnil, da po predlogu DZ ne bi več imel glavne besede pri interpelacijah in predstavitvah ministrov.

Mandatar, ki bi ga DZ izvolil, bi sam imenoval ministre, za katere tudi ne bi bilo več zaslišanj. Za SD je sporen tudi predlog, da interpelacije o ministrih ne bi bilo več mogoče vlagati tako kot zdaj, je pojasnil Han.

V SD bodo predlog še preučili, čeprav imajo po besedah vodje poslanske skupine do njega velike zadržke oz. je zanje za zdaj nesprejemljiv. Medtem pa so iz SDS sporočili, da so se z Brglezom sestali in ocenili, da je nadaljevanje razgovorov smiselno.

Predlog SDS je v obravnavi Ustavna komisija ima v obravnavi predlog SDS za začetek postopka za spremembo ustave v delu, ki govori o postopkih imenovanja vlade. SDS je predlagala, da bi do ene tretjine ministrov lahko imenoval in razrešil predsednik vlade sam. Strokovna skupina je sprva predlagala, naj ministre na predlog premierja imenuje in razrešuje predsednik republike.

Ustavna komisija na zadnjem zasedanju ni glasovala o tem, ali bo DZ predlagala začetek postopka za omenjeno spremembo ustave. Glede na razpravo so sicer naklonjeni spremembi ustave v tem delu, člani pa se niso mogli poenotiti, ali bi podprli zgolj predlog SDS ali tudi predlog strokovne skupine. Zdaj imajo poslanske skupine na mizi kompromisni predlog strokovne skupine, a njihova naklonjenost predlogu še ni znana.

Če bo Brglez ugotovil, da potrebne dvotretjinske večine DZ za spremembo ustave v tem primeru ni mogoče najti, se bo postopek na ustavni komisiji verjetno končal.