Torek, 3. 1. 2023, 9.31
2 leti
Boste lahko osebnega zdravnika dobili s tožbo? #video
Pravna mreža za varstvo demokracije pripravlja tožbo v imenu pacientov, ki nimajo dostopa do zdravstvenih storitev. Na Pravno mrežo se je do zdaj obrnilo okrog 30 obvezno zdravstveno zavarovanih oseb, ki nimajo osebnega zdravnika in jim ga tudi ne uspe dobiti.
Namero je pred dnevi razkril Jaša Jenull iz iniciative Glas ljudstva, ki je za 10. januar, dan pred napovedano zdravniško stavko sindikata Fides, napovedala veliko stavko pacientov, piše časnik Dnevnik.
Po Jenullovih besedah Pravna mreža za varstvo demokracije pripravlja tožbo v imenu pacientov, ki plačujejo zdravstveno zavarovanje, a nimajo dostopa do zdravstvenih storitev.
Je pravica do osebnega zdravnika iztožljiva?
V Pravni mreži so prepričani, da je pravica do osebnega zdravnika iztožljiva pravica, ki jo zagotavlja 80. člen zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Prepričani so tudi, da je zavarovanim osebam, ki jim Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ne zagotavlja osebnega zdravnika, kršena temeljna človekova pravica iz 51. člena ustave – ta vsakemu zagotavlja pravico do zdravstvenega varstva pod pogoji, ki jih določa zakon.
V Pravni mreži so prav tako prepričani, da omenjena pravica ni iztožljiva neposredno na podlagi ustave, ampak z izčrpanjem rednih pravnih sredstev in sodnega varstva, piše Dnevnik.
Na Pravno mrežo se je do zdaj obrnilo okrog 30 obvezno zdravstveno zavarovanih oseb, ki nimajo osebnega zdravnika in jim ga tudi ne uspe dobiti. Večina je že poslala vzorec dopisa Pravne mreže v svoj zdravstveni dom. Približno polovica jih je prejela odgovor, da zdravstveni dom nima zdravnika, preostali odgovora niso dobili.
ZZZS: Nasprotovali smo veljavni ureditvi
V Pravni mreži pojasnjujejo, da je naslednji korak vloga na ZZZS. Če tudi v postopku pred ZZZS zavarovanim osebam ne bodo dodelili osebnega zdravnika, sledijo tožbe v socialnih sporih, napovedujejo na Pravni mreži in dodajajo, da bodo ponudili podporo vsem, ki jim samim ne uspe uveljaviti pravice do izbire osebnega zdravnika, in jih podprli pri morebitnih pravnih postopkih, ki so za uveljavitev te pravice potrebni. Oglasijo se jim lahko na obrazcu, ki so ga objavili na svoji spletni strani, ali jim pišejo na pomoc@pravna-mreza.si.
Kot še piše Dnevnik, ZZZS konkretnega primer tožbe še ne morejo komentirati. Na ZZZS poudarjajo, da so veljavni ureditvi odklanjanja pacientov odločno in javno nasprotovali ob njeni uveljavitvi, saj je že takrat predvidela, da bo brez osebnega zdravnika postopoma ostalo okoli 300 tisoč zavarovanih oseb.
V ZZZS so prepričani, da mora pomanjkanje družinskih zdravnikov reševati ministrstvo za zdravje. Težave namreč niso posledica pomanjkanja denarja (saj ZZZS zadnja leta načrtuje financiranje bistveno večjega števila ambulant, kot jih trenutno financira), temveč veljavne ureditve, katere snovalci istočasno niso zagotovili zadostnega zdravniškega kadra, kar je posledica nepravilnega načrtovanja v preteklosti, še piše Dnevnik.
4