Torek,
3. 1. 2023,
9.31

Osveženo pred

1 leto, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,28

4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 3. 1. 2023, 9.31

1 leto, 10 mesecev

Boste lahko osebnega zdravnika dobili s tožbo? #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,28

4

Pravna mreža za varstvo demokracije pripravlja tožbo v imenu pacientov, ki nimajo dostopa do zdravstvenih storitev. Na Pravno mrežo se je do zdaj obrnilo okrog 30 obvezno zdravstveno zavarovanih oseb, ki nimajo osebnega zdravnika in jim ga tudi ne uspe dobiti.

Namero je pred dnevi razkril Jaša Jenull iz iniciative Glas ljudstva, ki je za 10. januar, dan pred napovedano zdravniško stavko sindikata Fides, napovedala veliko stavko pacientov, piše časnik Dnevnik.

Po Jenullovih besedah Pravna mreža za varstvo demokracije pripravlja tožbo v imenu pacientov, ki plačujejo zdravstveno zavarovanje, a nimajo dostopa do zdravstvenih storitev.

Je pravica do osebnega zdravnika iztožljiva?

V Pravni mreži so prepričani, da je pravica do osebnega zdravnika iztožljiva pravica, ki jo zagotavlja 80. člen zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Prepričani so tudi, da je zavarovanim osebam, ki jim Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ne zagotavlja osebnega zdravnika, kršena temeljna človekova pravica iz 51. člena ustave – ta vsakemu zagotavlja pravico do zdravstvenega varstva pod pogoji, ki jih določa zakon.

zdravnik
Novice Nimate osebnega zdravnika? Na teh mestih vam bodo pomagali.

V Pravni mreži so prav tako prepričani, da omenjena pravica ni iztožljiva neposredno na podlagi ustave, ampak z izčrpanjem rednih pravnih sredstev in sodnega varstva, piše Dnevnik.

Omenjeni člen zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju določa, da mora imeti zavarovana oseba pravico do proste izbire osebnega zdravnika, način uresničevanja pravic do proste izbire zdravnika in zdravstvenega zavoda pa ureja ZZZS. Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja obenem v 163. členu določajo, da je osebni zdravnik zavarovane osebe zdravnik, ki je najlažje dosegljiv, praviloma v kraju njenega stalnega ali začasnega prebivališča.

Na Pravno mrežo se je do zdaj obrnilo okrog 30 obvezno zdravstveno zavarovanih oseb, ki nimajo osebnega zdravnika in jim ga tudi ne uspe dobiti. Večina je že poslala vzorec dopisa Pravne mreže v svoj zdravstveni dom. Približno polovica jih je prejela odgovor, da zdravstveni dom nima zdravnika, preostali odgovora niso dobili.

ZZZS: Nasprotovali smo veljavni ureditvi

V Pravni mreži pojasnjujejo, da je naslednji korak vloga na ZZZS. Če tudi v postopku pred ZZZS zavarovanim osebam ne bodo dodelili osebnega zdravnika, sledijo tožbe v socialnih sporih, napovedujejo na Pravni mreži in dodajajo, da bodo ponudili podporo vsem, ki jim samim ne uspe uveljaviti pravice do izbire osebnega zdravnika, in jih podprli pri morebitnih pravnih postopkih, ki so za uveljavitev te pravice potrebni. Oglasijo se jim lahko na obrazcu, ki so ga objavili na svoji spletni strani, ali jim pišejo na pomoc@pravna-mreza.si.

Zdravstvenik dom Ljubljana Moste-Polje, Polje
Novice Civilna iniciativa opozorila na težave pri dostopu do družinskih zdravnikov #video

Kot še piše Dnevnik, ZZZS konkretnega primer tožbe še ne morejo komentirati. Na ZZZS poudarjajo, da so veljavni ureditvi odklanjanja pacientov odločno in javno nasprotovali ob njeni uveljavitvi, saj je že takrat predvidela, da bo brez osebnega zdravnika postopoma ostalo okoli 300 tisoč zavarovanih oseb.

Leta 2019 je vlada Marjana Šarca v splošnem dogovoru na področju zdravstva upoštevala določila sporazuma med vlado Mira Cerarja in sindikatom Fides iz leta 2017. Ta sporazum je po mnenju ZZZS določil nerealno nizko mejo za odklanjanje zavarovanih oseb. Limit za odklanjanje zavarovanih oseb je namreč postavil pri 1.895 glavarinskih količnikih. ZZZS je takemu določilu nasprotoval, ker je po njihovem mnenju meja za odklanjanje novih oseb določena nerealno nizko glede na razpoložljivost zdravnikov družinske medicine. V skladu s takšno ureditvijo je danes le 11 odstotkov ambulant družinskih zdravnikov v Sloveniji še dolžnih sprejemati nove paciente. Obenem je brez osebnega zdravnika okoli 130 tisoč zavarovanih oseb, med njimi je približno 30 tisoč tujcev. Pri pediatrih in ginekologih so razmere nekoliko manj akutne, saj nove bolnike in bolnice sprejema še 39 odstotkov otroških in šolskih dispanzerjev, 48 odstotkov ginekologov še sprejema zavarovanke.

V ZZZS so prepričani, da mora pomanjkanje družinskih zdravnikov reševati ministrstvo za zdravje. Težave namreč niso posledica pomanjkanja denarja (saj ZZZS zadnja leta načrtuje financiranje bistveno večjega števila ambulant, kot jih trenutno financira), temveč veljavne ureditve, katere snovalci istočasno niso zagotovili zadostnega zdravniškega kadra, kar je posledica nepravilnega načrtovanja v preteklosti, še piše Dnevnik.

zdr
Novice Tako bi zdravniki družinske medicine rešili težave v družinski medicini
Podpis koalicijske pogodbe. Robert Golob, Tanja Fajon, Luka Mesec.
Novice Golob v Odmevih o stavki zdravnikov, nezadovoljstvu gospodarstvenikov in zahtevi stranke SD
Zdravstveni dom Ljubljana
Novice Direktorica v pismu zdravnikom: Vsak zdravnik naj si sam določi število obiskov #video
pregled zdravnik
Novice Enajst tisoč ljudi iz Polja začasno na Fužine, ker manjkajo vsi zdravniki #video