Torek,
15. 10. 2013,
15.05

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

otroci

Torek, 15. 10. 2013, 15.05

8 let, 7 mesecev

Ali slovenske otroke čaka boljša prihodnost?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Slabe prehranske navade, tvegana vedenja in duševne stiske so le nekateri izmed povodov za nove smernice programa za otroke in mladino.

Kakšne so statistike? Mednarodni raziskavi HBSC in ESPAD, v katerih sodeluje tudi Slovenija, kažeta na tvegan življenjski slog in tvegana vedenja med otroki in mladino.

Prehranske navade Med mladimi jih 56 ne zajtrkuje med tednom, 60 odstotkov jih vsakodnevno ne uživa sadja, 75 odstotkov jih vsak dan ne uživa zelenjave, 37 odstotkov mladih pogosto pije sladkane pijače.

Telesna teža Kar 80 odstotkov mladih ne dosega priporočil o redni telesni dejavnosti, 39 odstotkov jih meni, da so predebeli (porast med fanti), 13 odstotkov mladih je na dieti (porast med fanti).

Tvegana vedenja 15-letnikov Že 27 odstotkov mladih redno pije alkoholne pijače, 19 odstotkov mladih redno kadi tobačne izdelke, 23 odstotkov jih je že poskusilo marihuano, 10 odstotkov jih je vpletenih v nasilje.

Zdravje Občutek depresivnosti je imelo 29 odstotkov mladih, 47 odstotkov pa se jih je v zadnjem letu vsaj enkrat poškodovalo. Raziskava je še pokazala, da nezadovoljstvo s šolo narašča, posebej osnovnošolci so v primerjavi z vrstniki drugih držav s šolo manj zadovoljni.

Novosti v programu kot odziv na tveganja Ravno v obdobju gospodarske in družbene krize je treba ohraniti standarde in se odzvati na tveganja v življenju otrok, je na novinarski konferenci poudarila Ružica Boškić z direktorata za družino. Besedilo POM tako zajema 11 področij, novo je področje participacije, ki vključuje predstavnike otrok in mladih v vse postopke odločanja o ukrepih.

Preostala področja pa so zdravje, družina, izobraževanje, sociala, družbene skrbi, zaščita pred zanemarjanjem, nasiljem in zlorabo, droge, prosti čas, prostor, kultura in mednarodno sodelovanje.