Torek,
28. 10. 2014,
13.57

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Borut Pahor Borut Pahor

Torek, 28. 10. 2014, 13.57

9 let

Albanski predsednik vabi slovenska podjetja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Albanski predsednik Bujar Nishani s soprogo je z gospodarsko delegacijo prispel na uradni dvodnevni obisk Slovenije. S predsednikom Borutom Pahorjem sta izpostavila odlične odnose med državama.

Na skupni novinarski konferenci sta Pahor in Nishani napovedala, da si bosta osebno prizadevala za okrepitev gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Albanijo. Kot je dejal Pahor, so možnosti za dvostransko gospodarsko sodelovanje veliko večje od dejanskih rezultatov. Albanski predsednik je slovenska podjetja povabil, naj vlagajo v Albanijo na različnih področjih in ob tem poimensko navedel energetiko, kulturo, turizem, infrastrukturo in kmetijstvo. Za slovenska podjetja bi bil po Nishanijevih besedah zanimiv tudi plinovod, ki bo potekal čez ozemlje Albanije.

Pahor: Slovenija bo pomagala Albaniji, da postane članica EU Pahor je še zagotovil, da bo Slovenija še naprej pomagala Albaniji, da v razumnem času iz kandidatke postane polnopravna članica EU. "Slovenija ima v Albaniji prijatelja in Albanija ima v Sloveniji iskrenega prijatelja. Živimo v svetu, kjer je iskreno prijateljstvo, kot je med najinima državama, dobra popotnica, da z večjim upanjem gledamo na prihodnost, kot bi sicer," je še dejal slovenski predsednik. Poudaril je, da je Slovenija z vsemi državami v regiji prijateljica v enaki meri.

Albanski predsednik obljublja, da bodo reformirali državo Nishani je zatrdil, da si bo Albanija prizadevala za dobre dvostranske odnose in dialog v regiji, ima pa tudi pozitiven odnos do procesa Brdo in podpira njegovo nadaljevanje. Zagotovil je še, da bo Albanija izvedla vse potrebne reforme, predvsem na področju kulture, izobraževanja, pravosodja za vstop v EU, saj je to njen glavni cilj.

Na vprašanje, kaj bo Albanija naredila, da se bodo po nedavnem incidentu na nogometni tekmi med reprezentancama Srbije in Albanije odnosi z Beogradom izboljšali, je albanski predsednik ponovil, da je Albanija zainteresirana za dobre odnose in sodelovanje v regiji, šport in kultura pa bi morala biti tista mehanizma, ki zbližujeta.

Tudi s Cerarjem in Brglezom o članstvu v EU Tudi na pogovorih s premierjem Mirom Cerarjem in predsednikom DZ Milanom Berglezom so sogovorniki izpostavili odlične odnose med državama in govorili o poti Albanije v EU in podpori Slovenije pri tem. Kot so sporočili iz kabineta predsednika vlade, je Cerar albanskemu predsedniku tudi čestital za podelitev statusa države kandidatke za članstvo v Evropski uniji, ki so jo Albaniji julija letos podelili evropski voditelji, ter izrazil podporo slovenske vlade pri nadaljnjih korakih Albanije v procesih pridruževanja EU.

V pogovorih z Brglezom je Nishani Slovenijo označil za dobrega odvetnika pri uresničevanju mnogih ciljev Albanije, na primer pri vključitvi v zvezo Nato, vstopu v schengensko območje brez vizumov in na poti proti evropski integraciji.

Skromno gospodarsko sodelovanje Nishani je skupaj z gostiteljem, predsednikom republike Pahorjem obiskal tudi GZS in se udeležil slovensko-albanske poslovne konference, ki so se je udeležili predstavniki osmih albanskih podjetij. Ta iščejo nove poslovne priložnosti in možnosti za sodelovanje, med drugim na področju gradbeništva, hotelirstva in turizma, dobave kave in pijač ter v trgovini s kromom. Gospodarsko sodelovanje med državama je sicer relativno skromno.

Albaniji se je uspelo upreti recesiji Albanija se po Nishanijevem mnenju hitro razvija, kar pa doslej kljub geografski bližini morda ni bilo dovolj dobro znano v državah EU. Albanskemu gospodarstvu se je namreč kljub krizi v dveh najpomembnejših partnericah, Italiji in Grčiji, uspelo upreti recesiji, zaradi česar so lahko beležili gospodarsko rast. Ta sicer, kot je izpostavil Nishani, ni dosegla predkriznih časov, vendar pa so krizo dobro prestali.

"Tudi albanska podjetja lahko veliko ponudijo Sloveniji" Da sta si državi v marsičem podobni, tudi z vidika gospodarstva, je ocenil direktor centra za mednarodno poslovanje na GZS Aleš Cantarutti. Blagovna menjava med državama je do zadnje gospodarske krize lepo naraščala, od tedaj pa stagnira ali celo upada. "Mislim, da moramo s skupnimi močmi to obrniti, saj je preveč priložnosti, ki jih še nismo izkoristili. Tudi albanska podjetja lahko veliko ponudijo Sloveniji," je dejal.

Predsednik Gospodarske zbornice Tirana Nikolin Jaka je na konferenci ocenil, da je Slovenija velik potencialni partner za Albanijo, zato si želi, da bi slovenski podjetniki izkoristili možnost za sodelovanje.

Nishani bo obisk v Sloveniji končal v sredo s predavanjem na ljubljanski Fakulteti za družbene vede na temo "Albanija, regionalno sodelovanje in evropska integracija".