Petek,
8. 5. 2020,
9.29

Osveženo pred

4 leta, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,99

32

Natisni članek

Natisni članek

Državni zbor Majniška deklaracija Tone Pavček JBTZ

Petek, 8. 5. 2020, 9.29

4 leta, 6 mesecev

31 let od množičnega protesta na Kongresnem trgu: Hočemo živeti v suvereni državi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,99

32

Mineva 31 let, odkar je na Kongresnem trgu zdaj že pokojni literat Tone Pavček prebral Majniško deklaracijo, ki je postavila temelje slovenske samostojnosti. Na trgu je potekalo množično zborovanje v podporo četverici v aferi JBTZ.

Tone Pavček je Majniško deklaracijo prebral pred več kot desettisočglavo množico, ki se je zbrala na Kongresnem trgu v podporo zaprtim Janezu Janši, Ivanu Borštnerju, Davidu Tasiču in Franciju Zavrlu, znanim kot četverica JBTZ.

V deklaraciji so Društvo slovenskih pisateljev, Slovenska demokratična zveza, Slovenska kmečka zveza, Slovensko krščansko socialno gibanje, Socialdemokratska zveza Slovenije, Univerzitetna konferenca ZSMS in Društvo slovenskih skladateljev zahtevali suvereno državo slovenskega naroda, v kateri bi samostojno odločali o povezavah z južnoslovanskimi in drugimi narodi v okviru prenovljene Evrope, poroča STA.

Deklaracija je nastala v pisarni Dimitrija Rupla aprila 1989 na tedanji fakulteti za sociologijo, politične vede in novinarstvo, Pavček pa jo je prebral 8. maja 1989.

Kaj je pisalo v deklaraciji?

Tone Pavček bere Majniško deklaracijo | Foto: Tone Stojko, hrani Muzej novejše zgodovine Slovenije Foto: Tone Stojko, hrani Muzej novejše zgodovine Slovenije V deklaracijo so zapisali, da je glede na zgodovinska prizadevanja slovenskega naroda za politično samostojnost slovenska država utemeljena na spoštovanju človekovih pravic in svoboščin, demokraciji, ki vključuje politični pluralizem, ter družbeni ureditvi, ki bo zagotavljala duhovno in gmotno blaginjo v skladu z naravnimi danostmi in človeškimi zmožnostmi državljanov Slovenije, dodaja STA.

Kaj je bil povod za aretacijo četverice JBTZ?

Uslužbenci Službe državne varnosti so 31. maja 1988 aretirali Janšo zaradi posesti tajnega vojaškega dokumenta, v katerem je poveljnik ljubljanskega armadnega območja Svetozar Višnjić pozival k povečani stopnji pripravljenosti vojaških enot v Sloveniji. Četverici JBTZ so očitali razkritje vojaške skrivnosti, konec julija 1988 pa je senat vojaškega sodišča Borštnerja obsodil na štiri leta zapora, Janšo in Zavrla na poldrugo leto, Tasića pa na pet mesecev zapora. V začetku avgusta 1989 so pogojno izpustili Janšo, za njim pa še preostale.

Demos | Foto: Tone Stojko, hrani Muzej novejše zgodovine Slovenije Foto: Tone Stojko, hrani Muzej novejše zgodovine Slovenije

30. obletnica prve večstrankarske skupščine

V soboto pa bo minilo tudi 30 let od ustanovne seje novoizvoljene večstrankarske skupščine. Na prvih večstrankarskih volitvah v začetku aprila 1990 so zmagale nove demokratične stranke, združene v koalicijo Demos, ki je s tem dobila pravico sestaviti vlado. Od 240 sedežev v treh zborih jih je Demos zasedel 126.