Torek, 11. 6. 2013, 16.48
1 leto, 11 mesecev
Zakaj NLB ne bi prodali za en evro?
Ob robu današnje odločitve o do 500-milijonski dokapitalizaciji smo parlamentarne stranke vprašali za mnenje o nadaljnji usodi največje slovenske banke. V največji vladni stranki Pozitivni Sloveniji so komentar na to temo zavrnili, češ da je za to pristojno finančno ministrstvo. Stranke smo sicer prosili tudi za komentar na "izgon tujcev" iz nadzornega sveta.
Glede prodaje banke v drugem krogu privatizacije je dejal, da je prejšnja vlada sprejela klasifikacijo vseh državnih deležev v podjetjih in postavila tudi ciljne vrednosti glede lastništva države, vključno z bankami: "Ta vlada tega ni naredila, ne vem, kdaj bo to naredila, in ne poznam njihove strategije. NLB ima največji tržni delež, je sistemska banka. Želimo imeti uspešne in učinkovite sistemske banke, ki bodo služile gospodarstvu, pri tem pa je lastništvo drugotnega pomena."
Vodja poslancev SD Matjaž Han je za Planet Siol.net spomnil, da je dokapitalizacijo predvidela že Janševa vlada, ko je sprejela zakon o slabi banki. "Finančni minister Uroš Čufer nam je povedal, da bo denar zagotovljen z depoziti. Ta rešitev mi je blizu pod pogojem, da naredimo slabo banko in ob sprejetju pametne strategije NLB morebiti tudi prodamo. Tako bi dobili bistveno več, kot če bi jo prodajali zdaj za nič evrov. Ta trenutek bi morda morali celo plačati, da bi banko kdo kupil."
Vprašanja o tujcih v nadzornem svetu NLB ni želel podrobneje komentirati. A med kandidati za nadzornike so tudi ljudje, ki so "glede na svoje delovanje iz preteklosti bolj kompetentni kot zdajšnji. Ampak to bodo ocenjevali drugi", je dejal Han.
Jurša je opozoril še na različna stališča v koaliciji, čeprav meni, da je NLB "na širšem seznamu podjetij, ki jih bodo prodajali". Tako je odgovoril na vprašanje o morebitni uvrstitvi NLB v drugi privatizacijski krog, na vprašanje o tujcih v nadzornem svetu banke pa ni želel odgovarjati, ker ni podrobneje obveščen o današnji seji nadzornikov.
Poslanec DL Bojan Starman je prepričan, da bi morali NLB prodati že pred osmimi leti: "Zdaj jo je treba vsaj toliko postaviti na noge, da bo kapitalsko ustrezna in da bo kdo kaj dal zanjo. Slabe terjatve je treba očistiti, potem pa se lahko začne kakšna procedura." Po mnenju Starmana je potem pomembno poiskati resnega kupca z resnim namenom oziroma brez špekulacij v ozadju: "Nisem privrženec hitrih nepreglednih prodaj na pamet, na drugi strani pa država ni dober lastnik." Glede prodaje NLB v drugem krogu Starman meni, da bo koalicija delovala za to možnost, sam pa meni, da bi bila najboljša rešitev četrtinski delež države in strateški lastnik največje slovenske banke.
V NSi pa aktualnega dogajanja v NLB niso bili pripravljeni komentirati.