Ponedeljek,
8. 8. 2011,
21.01

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

bonitetna ocena gospodarstvo

Ponedeljek, 8. 8. 2011, 21.01

7 let, 9 mesecev

Za Obamo ZDA ostajajo država z najvišjo kreditno oceno

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ameriški predsednik Barack Obama se je odzval na petkovo znižanje kreditne ocene ZDA s strani bonitetne hiše Standard & Poor's.

Obama je zagotovil, da so ZDA bile in ostajajo država z najvišjo kreditno oceno in da ni nobenega dvoma, da ne bi bile sposobne poravnavati svojih obveznosti. "Težave z delovanjem ima politični sistem" Obama je ocenil, da se s tem strinjajo tudi finančni trgi, vendar pa da ima težave z delovanjem politični sistem. Po njegovem mnenju ne potrebujejo bonitetne hiše, da jim to pove. Izrazil je upanje, da bo nižja ocena spodbudila Washington k rešitvi problema dolga in proračunskega primanjkljaja.

Nov predlog za zmanjšanje primanjkljaja V naslednjih tednih bo Obama dal "na mizo" svoj predlog za zmanjšanje primanjkljaja, kongres pa je medtem pozval, da po vrnitvi s počitnic septembra potrdi ukrepe za pospešitev gospodarske rasti in zaposlovanja, kot je podaljšanje davčnih olajšav na plače.

Krivdo za težave pripisal republikancem Krivdo za težave je posredno pripisal republikancem, ko je dejal, da so bili spori in dolgotrajna pogajanja o povišanju meje javnega dolga nepotrebni.

Obama je izkoristil tudi priložnost za nov poziv za odpravo davčnih olajšav premožnim Američanom, ko je dejal, da so se dogovorili o nižji porabi, sedaj pa je potrebno sodelovanje tistih, ki si to lahko najbolj privoščijo. Predlagal je tudi majhne reforme v sistemu zdravstvenega zavarovanja za upokojence.

"Potrebna je le zdrava pamet in kompromis"

"Te reforme ne potrebujejo nobenih radikalnih ukrepov. Potrebna je le zdrava pamet in kompromis," je dejal Obama. Vendar pa mu je nemudoma odgovoril vodja senatne manjšine Mitch McConnell iz Kentuckyja, ki je sporočil, da se ne strinja s pozivom za višanje davkov tistim, ki ustvarjajo delovna mesta.

Med Obamovim govorom so ameriške televizije v ozadju prikazovale gibanje borznih indeksov. Ti so po nižji oceni S&P nadaljevali drsenje navzdol, kar se je v ponedeljek zjutraj začelo v Aziji, nadaljevalo v Evropi in tudi v ZDA, kjer je Dow Jones v času Obamovega govora zdrsnil pod 11.000 točk.