Vlada je danes sprejela predlog novele zakona o izvrševanju proračuna, ki daje med drugim pravno podlago za razširitev nabora instrumentov zadolževanja države.
Ti naj bi ji omogočili večjo prilagodljivost aktualnim razmeram na trgu državnega dolga in optimizacijo stroškov zadolževanja.
Na finančnem ministrstvu so ob tem za današnje Delo zapisali, da predlog novele v ničemer ne spreminja obsega zadolževanja za letos, ki je po rebalansu proračuna določeno pri nekaj manj kot štirih milijardah evrov.
Še to jesen nov poskus zadolžitve na finančnih trgih?
Druga ključna predlagana rešitev je tudi zagotovitev pravne podlage za izdajo državnih dolžniških vrednostnih papirjev in njihov začasni prenos banki, v kateri se izvajajo ukrepi po zakonu o ukrepih za krepitev stabilnosti bank. Država bo v zameno dobila zavarovanje v obliki obveznic Družbe za upravljanje terjatev bank v enakem nominalnem znesku.
S tem ukrepom država podpira sanacijo razmer v bančnem sistemu, so v sporočilu za javnost še zapisali na vladnem uradu za komuniciranje.
V zadnjih tednih se sicer pojavljajo ugibanja in ocene, da bi Slovenija še to jesen lahko znova poskusila zadolžitev na finančnih trgih in tako pokrila manjkajoče vrzeli za financiranje proračuna.
Nevarna bližina psihološke meje sedmih odstotkov
Zahtevana donosnost na slovenske obveznice na sekundarnem trgu je sicer trenutno zaradi negotovosti glede končne višine javnofinančnih stroškov za sanacijo razmer v bankah nevarno blizu psihološki meji sedmih odstotkov.
V bankah trenutno izvajajo obremenitvene teste in preglede kakovosti aktive, poleg tega pa bo očitno dodatne stroške povzročila nadzorovana likvidacija Probanke in Factor banke.