Torek, 30. 6. 2015, 16.48
4 leta, 2 meseca
V štajerski prestolnici od zdaj ameriška banka
Po seji nadzornega sveta SDH je njegov predsednik Samo Lozej dejal, da je nadzorni svet predlog podprl z večino glasov. "Postopki so trajali dolgo, cena je še v okviru sprejemljivega, ni optimalna, a v danih razmerah in ob projekcijah mislim, da je to dobra odločitev."
Dodal je, da so NKBM prodali za 25 evrov za delnico, kar pomeni 250 milijonov evrov. O drugih podrobnostih posla z ameriškim skladom ni želel govoriti, tudi o tem ne, ali je kupcem uspelo izpogajati kakršna jamstva.
Možen zaplet je tudi razlastitev malih delničarjev ob omenjeni dokapitalizaciji, ki pravico prav tako iščejo na ustavnem sodišču. Če bi jim delnice ustavni sodniki vrnili, bi prišlo do ponovnih pogajanj z Apollom in NKBM. Kupca in država pa si bosta razdelila morebitne stroške zaradi pregledov finančne uprave in težav hčerinskih družb, kot je KBM banka v Srbiji. Teh stroškov je za več deset milijonov evrov.
Član uprave SDH Matej Runjak je poudaril, da bo ob izpolnitvi vseh odloženih pogojev država prejela celoto kupnino: "Transakcija naj bi se zaključila v roku nekaj mesecev, to je odvisno od pridobitve vseh dovoljenj."
Podpis pogodbe je pomemben korak pri strateškem prizadevanju SDH, da uspešno izpelje privatizacijske postopke s pridobitvijo odgovornih in izkušenih investitorjev, dodajajo. "Določeni, z Apollom povezani skladi bodo pridobili 80 odstotkov NKBM, medtem ko bo EBRD pripadalo preostalih 20 odstotkov."
Kupca načrtujeta, da bo NKBM postala močna in na trgu vodilna banka, ki bo ohranila svojo osredotočenost na stranke kot svojo prvo in najpomembnejšo ter prednostno nalogo, so prepričani v SDH: "Tako Apollo kot EBRD sta v celoti zavezana k investiranju v nadaljnjo rast in razvoj banke in k izboljšanju njene operativne učinkovitosti."
"Ugled Apolla kot vodilnega investicijskega sklada na svetu, katerega pretekli dosežki vključujejo uspešna preoblikovanja podjetij, ki so se pod njegovem okriljem razvila v najboljša podjetja v panogi, skupaj z zavezanostjo Evropske banke za obnovo in razvoj k napredku in gospodarski stabilnosti so sposobnosti, potrebne za preoblikovanje slovenskega bančnega sistema," je za javnost povedal Runjak, ki optimistično gleda na prihodnost NKBM v njihovem lastništvu.
Runjak je povedal, da so jamstva del kupoprodajne pogodbe: gre za davčne preglede v banki in razmere v hčerinskih družbah ter odločitve ustavnega sodišča glede izbrisanih obveznic. Poudaril je, da bo ob izpolnitvi vseh odloženih pogojev država prejela celoto kupnino: »Transakcija naj bi se zaključila v roku nekaj mesecih, to je odvisno od pridobitve vseh dovoljenj.«
Na vprašanje, kdo jamči za obvezničarje in razlaščene lastnike, Runjak odgovarja, da če bo do tega prišlo, se bo takrat ugotavljalo, a prodajalci ne verjamejo, da se bo to zgodilo pred koncem zaključka transakcije.
"Veselimo se, da bomo s pomočjo svojega strokovnega znanja in izkušenj ter s sodelovanjem menedžmenta prispevali k prestrukturiranju za izboljšanje in rast NKBM. Prepričani smo, da ima NKBM izjemen razvojni potencial in v sodelovanju z vsemi deležniki ostajamo zavezani k odličnosti pri zagotavljanju storitev za zdajšnje in prihodnje stranke," je povedal Lohr.
Američani sicer pravijo, da naložbe no bodo prodajali prej kot v petih do desetih letih.
"Privatizacija NKBM odraža odločnost pristojnih institucij za izpeljavo reformnega programa in pripravljenost za preoblikovanje banke. Kot delničar bo EBRD tesno in aktivno sodeloval z novim večinskim lastnikom Apollo pri prestrukturiranju banke in uvedbi najvišjih standardov korporativnega upravljanja. Okrepitev slovenskega bančnega sistema je nujna za nadaljevanje vzdržne gospodarske rasti in EBRD je v celoti pripravljena prispevati svoj delež," je v sporočilu zapisal Nick Tesseyman iz EBRD.