Torek, 24. 9. 2013, 12.54
7 let, 9 mesecev
V proračunu prihodnje leto dobra milijarda evrov primanjkljaja
Proračun se bo sicer povečal tako na prihodkovni kot odhodkovni strani. Pričakovano povečanje proračunskih prihodkov je v veliki večini posledica načrtovane uvedbe davka na nepremičnine, od katerega si vlada obeta 216 milijonov evrov proračunskih prihodkov.
Med njimi naj bi se izplen od davkov na dohodek in dobiček znižal za 74 milijonov evrov na 1,32 milijarde evrov. Za skoraj 100 milijonov evrov na 5,14 milijarde evrov se znižujejo tudi domači davki na blago in storitve, kamor se med drugim uvrščajo davek na dodano vrednost in trošarine.
Davka na dodano vrednost, ki se je v letošnjem juliju zvišal, naj bi se v proračun steklo dobre tri milijarde evrov oz. 27 milijonov evrov več, kot je načrtovano zdaj. Po drugi strani se bo izplen od pobranih trošarin zmanjšal za 91 milijonov evrov na 1,56 milijarde evrov.
Od nedavčnih prihodkov naj bi država prihodnje leto v proračun dobila 11 milijonov evrov več, to je skupaj za nekaj več kot pol milijarde evrov. Največ naj bi k temu prispeval višji izplen iz udeležbe na dobičku od premoženja ter višji prihodki od prodaje zemljišč in neopredmetenih sredstev.
Na račun prejetih sredstev iz EU se prihodki v spremembah proračuna za leto 2014 povečujejo za 210 milijonov evrov na skoraj 1,2 milijarde evrov.
Pri tem se najbolj povečujejo tekoči transferji v sklade socialnega zavarovanja (za 188 milijonov evrov) ter javne sklade in zavode (za skupaj 117 milijonov evrov). Transferjev posameznikom in gospodinjstvom je načrtovanih 15 milijonov evrov manj oz. 1,3 milijarde evrov; znotraj tega pa se povečujejo transferji brezposelnim.
Vlada namerava najbolj varčevati pri izdatkih za blago in storitve, te namerava oklestiti za 115 milijonov na 573 milijonov evrov. Investicijski odhodki se znižujejo za 24 milijonov evrov na 662 milijonov evrov.
Za plače in druge izdatke zaposlenim v javnem sektorju je v letu 2014 predvidenih 902 milijonov evrov proračunskih sredstev, kar je 14 milijonov evrov manj kot v veljavnem proračunu, vendar pa se znotraj tega povečujejo sredstva za delovno uspešnost.