Sreda, 22. 5. 2013, 17.26
7 let, 9 mesecev
V državnem proračunu do aprila že 962 milijonov evrov primanjkljaja
Primanjkljaj državnega proračuna se je aprila še dodatno povečal. Znašal je 263,1 milijona evrov, kar je za dobrih 64,4 milijona evrov več kot marca in dobrih petkrat več kot aprila lani.
V prvih štirih mesecih leta se je proračunski primanjkljaj tako povzpel že do 962 milijonov evrov, kar je 223 milijonov evrov več kot v enakem obdobju lani. Marca je primanjkljaj znašal 198,7 milijona evrov, aprila lani pa 40,9 milijona evrov. V prvih štirih mesecih lani je luknja v državnem proračunu dosegla nekaj nad 739 milijonov evrov. Aprilski primanjkljaj je za februarskim drugi najvišji letos.
Državni proračun, ki ga je DZ sprejel decembra lani, je za celo leto 2013 predvidel primanjkljaj v višini ene milijarde evrov. V prvih štirih mesecih je tako ta cilj praktično že dosegel.
Proračunski prihodki so bili s 620,5 milijona evrov za 73 milijonov evrov višji kot marca in najvišji letos. Istočasno pa so bili za 92,2 milijona evrov nižji kot aprila lani. V prvih štirih mesecih so bili proračunski prihodki s skoraj 2,4 milijarde evrov za malo manj kot 180 milijonov evrov nižji kot v prvem štirimesečju lani.
Glede na lani so številke bistveno nižje predvsem pri davkih na dohodek in dobiček, medtem ko je prihodkov od davkov na blago in storitve glede na prve štiri mesece lani nekoliko manj.
Proračunski odhodki so bili aprila z 883,6 milijona evrov najvišji letos in za 137,4 milijona evrov višji kor marca. V primerjavi z lanskim aprilom so bili višji za 130 milijonov evrov. V prvih štirih mesecih leta je državni proračun porabil 3,35 milijarde evrov oz. približno 43 milijonov več kot v enakem obdobju lani.
Na ta način bo vlada omejila prevzem obveznosti za približno 525 milijonov evrov, ukrep pa bo veljal začasno, namreč do 15. julija, ko naj bi bil predvidoma zaključen postopek sprejema rebalansa letošnjega proračuna. DZ je medtem že uzakonil dvig davka na dodano vrednost s 1. julijem. Od njega si vlada letno obeta 250 milijonov evrov, letos pa je po tej logiki pričakovati okoli polovico te vsote.
Poleg tega se je vlada s sindikati javnega sektorja uspela dogovoriti o znižanju mase plač. S temi ukrepi naj bi letos država privarčevala 108,6 milijona evrov, s prerazporeditvami pa bi zagotovili še dodatnih 99,3 milijona evrov. Poleg tega letos veljajo še ukrepi iz zakona za uravnoteženje javnih financ. Skupaj naj bi država na strani porabe letos z vsemi temi ukrepi privarčevala okoli 290 milijonov evrov.