Ugledni slovenski ekonomisti so v odprtem pismu zapisali, da predlagana pokojninska reforma, o kateri bomo glasovali na referendumu, prinaša več koristi kot škode.
Tine Stanovnik, Ivan Ribnikar, Boris Majcen, Peter Groznik, Mojmir Mrak, Janez Prašnikar, Aleš Berk Skok, Jože Mencinger, Rasto Ovin, Marjan Senjur, Dušan Mramor in Bogomir Kovač namreč menijo, da je predlagani zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju korak v pravo smer. Ker se zavedajo, da imajo številni zaposleni in tudi upokojenci odklonilno mnenje o zakonu, želijo poudariti, da je zvišanje starostne dobe za upokojitev najmanj slaba od možnosti za rešitev vprašanja pokojninske blagajne.
Znižanje razmerja med pokojnino in plačo
"Očitajo mu, da ponuja zgolj višje ovire za upokojevanje oziroma krčenje že uveljavljenih pravic. Med slabimi rešitvami, kot so znižanje razmerja med pokojnino in plačo, dvig prispevne stopnje ali zvišanje starostne dobe, je zadnja zagotovo najmanj slaba," so o novem zakonu, o katerem bomo 5. junija glasovali na referendumu, zapisali ekonomisti. Prepričani so, da v trenutnih razmerah novi zakon prinaša precej več koristi kot škode in da "prednosti daleč odtehtajo pomanjkljivosti".
Ekonomisti so zapisali, da novi zakon pomeni prilagajanje našega sistema socialne varnosti demografskim, socialnim in ekonomskim spremembam v Sloveniji. Zakon, ki v resnici pomeni kar pokojninsko reformo, zagotavlja srednjeročno fiskalno vzdržnost in stabilno financiranje pokojninskega sistema vsaj do leta 2025.