Aleksander Kolednik

Petek,
5. 12. 2014,
11.09

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Aleks Rutar harmonika

Petek, 5. 12. 2014, 11.09

7 let, 9 mesecev

Slovenijo zapustil svetovno znani proizvajalec harmonik

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Harmonik Rutar, ki so jih trideset let izdelovali v Selu na Vipavskem, nanje pa igrajo glasbeniki po vsem svetu, ne bodo več izdelovali v Sloveniji.

V podjetju so se pri nas vrsto let brez uspeha borili proti ponarejevalcem, zato so se odločili za selitev v Avstrijo, kjer so jih sprejeli odprtih rok in jim zagotovili tudi potrebno zaščito, v Primorskih novicah piše Nace Novak.

Aleks Rutar, ki vodi družinsko podjetje, nam je pojasnil, da so se na spletu pojavljali oglasi za njihove harmonike, ki pa dejansko niso bile izdelane v njihovem podjetju. Šlo je za na črno izdelane harmonike ali pa harmonike drugih blagovnih znamk, ki so se prodajale pod znamko Rutar.

Selitev v tujino svetovali celo državni organi Ker jih država pred tovrstnim ravnanjem ni mogla zaščititi, so jim na patentnem uradu že pred leti svetovali, naj podjetje preselijo v Avstrijo ali Nemčijo. Takrat se za ta korak niso odločili, pred kratkim pa so ugotovili, da druge rešitve ni, in se preselili na avstrijsko Koroško v Žitaro vas oziroma Sittersdorf.

"V Avstriji te stvari rešujejo drugače. Dogaja se, da ponarejevalec objavi fotografijo naše harmonike, ki je dejansko nima v ponudbi. Ko pride kupec do njega, mu reče, da je to harmoniko že prodal in da ima samo še svoje. To pri nas ni kaznivo, v Avstriji pa je," pojasnjuje Rutar, ki je imel zaradi ponaredkov težave tudi z davčno upravo.

"Na spletu so na primer v oglasih objavili fotografijo naše harmonike. Kupci so se nato dobili s prodajalcem in kupili harmoniko. Ko so ugotovili, da ne gre za Rutarjevo harmoniko, so poklicali prodajalca, vendar njegova številka ni bila več dosegljiva. Takšnih primerov je bilo veliko," še dodaja.

"Žalostno je, da smo morali zapustiti Slovenijo" Rutar poudarja, da je vsaka njihova harmonika unikatna in izdelana po naročilu. Cene se gibljejo od 3.800 evrov naprej, ponaredki pa so se prodajali po istih ali celo višjih cenah, čeprav pri izdelavi niso bile uporabljene njihove tehnike izdelave, saj so te predrage. "Žalostno je, da smo morali zapustiti Slovenijo. V Avstriji so nas odlično sprejeli. Tudi občina bo živela z našim podjetjem. Imeli smo odprtje, kamor so prišli vsi, ki kaj pomenijo na Koroškem, in tudi ljudje iz Slovenije. Marsikdo je ob tem komentiral, da v Sloveniji na tak dogodek ne bi prišel nihče."

V Sloveniji je preveč proizvajalcev harmonik Pogovarjali smo se tudi s proizvajalcem harmonik Robertom Goličnikom, ki nam je povedal, da njegovo podjetje nima težav s ponaredki, prav tako ni nikoli zasledil ponaredkov Rutarjevih harmonik.

O tem, ali se da od izdelovanja harmonik v Sloveniji dobro živeti, nam je povedal: "Ne, pri nas je to popolnoma drugotnega pomena. Ta posel je preveč nasičen. To je pereč problem. Inšpekcije zadevo težko nadzorujejo, ker se večina proizvajalcev oziroma sestavljavcev skriva doma v nekem majhnem prostoru in niso registrirani."