Sreda, 14. 11. 2012, 10.17
7 let, 9 mesecev
Slabo francosko gospodarstvo še ni skrhalo odnosov z Nemčijo
Skrb, da bi se kriza evrskega območja razširila tudi v Francijo, je spodbudila Nemčijo, da je pozvala Francijo, naj izpelje reforme, s katerimi bi obudila svoje počasno gospodarstvo. Na začetku novembra je namreč Mednarodni denarni sklad (IMF) v svojem poročilu zapisal, da je konkurenčna sposobnost francoske industrije v mednarodnem merilu prav skromna. Francoski dolg bi lahko postal grožnja stabilnosti evroobmočja, če bo zaupanje investitorjev še naprej vztrajno padalo, je opozoril IMF.
Da je treba obuditi gospodarstvo, je spoznal tudi francoski podjetnik Louis Gallois, ki je priporočil 22 ukrepov za spodbuditev konkurenčnosti francoske industrije. Po srečanju s premierjem Jean-Marcom Ayraultom je povedal, da morajo gospodarstvo vrniti v prave tirnice. "Francozi morajo podpreti trud francoske vlade, ki bi lahko okrepila naše gospodarstvo," je povedal Gallois. Na to Uterwedde odgovarja, da bi morala Francija izpeljati radikalne reforme v gospodarskem in administrativnem sektorju, vendar se te težave Hollande še ni lotil.
O težavah francoskega gospodarstva se bosta jutri pogovarjala tudi francoski premier Jean-Marc Ayrault in nemška kanclerka Angela Merkel. "Državi bosta morali ukrepati skupaj, saj sta obe prepleteni in obe močni voditeljici v evrskem območju. Gospodarske krize ne bomo mogli premagati brez sodelovanja obeh držav," je prepričan profesor Uterwedde.
Moscovici je namreč predstavil tudi načrt za spodbujanje konkurenčnosti, pri čemer je povedal, da bo Francija izpeljala reformo trga dela, hkrati pa zmanjšala javni primanjkljaj in dolg, da bosta v območju, ki ga je določil EU. Nemški finančni minister Wolfgang Schäuble je pri tem dejal, da si Nemčija nikoli ne bi dovolila soditi o gospodarskih odločitvah Francije in da popolnoma zaupa francoski vladi, da bo sprejela ustrezne ukrepe, da bo spodbudila gospodarsko rast.