Sreda, 9. 9. 2015, 9.24
7 let, 10 mesecev
Si javni sektor že zasluži višje plače?
Vlada in sindikati javnega sektorja bodo danes začeli pogajanja o spremembah plačnega sistema, saj bodo v začetku leta 2016 prenehali veljati varčevalni ukrepi iz zakona o uravnoteženju javnih financ (ZUJF).
Sprostilo pa bi se napredovanje v javnem sektorju in ukrepa, ki se nanašata na regres za letni dopust in premije kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja za javne uslužbence.
Sprostitev napredovanj naj bi državni proračun po navedbah vlade obremenila za okoli 180 milijonov evrov, vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Drago Ščernjavič pa je dejal, da izračunov o tem vlada za zdaj še ni pokazala, čeprav ta znesek nenehno navaja.
"Ni res, da sindikati pričakujemo, da se bodo plače v celoti in čez noč vrnile na raven iz leta 2008. Tega ni nihče zahteval," na navedbe ministra Dušana Mramorja odgovarja Štrukelj.
Ali bi s tem v celoti nadomestili 310 milijonov evrov, kolikor naj bi bila po vladnih izračunih "težka" sprostitev varčevalnih ukrepov, Štrukelj ni mogel zagotoviti, bi pa bil sistem po njegovem mnenju s tem bolj pravičen.
"Za povprečnega osnovnošolskega učitelja bi bila plača višja za kakšnih 20 evrov, predvsem pa bi pomenilo, da bi lahko napredovali tisti mladi, sposobni, strokovnjaki, ki zadnjih pet ali šest let sploh niso napredovali, čeprav imajo pogoje za to. Uspešne ubijamo s tem, ko jih držimo na osnovni plači," je prepričan Štrukelj.
Po navedbah statističnega urada (SURS) je povprečna izplačana bruto plača v javnem sektorju junija znašala 1.774 evrov, v zasebnem sektorju pa 1.417 evrov. Povprečna neto plača pa 1.149 evrov v javnem oziroma 927 evrov v zasebnem sektorju.