Sreda, 18. 4. 2012, 17.20
7 let, 9 mesecev
Pot k tesnejšemu usklajevanju na področju zaposlovanja v EU
Dokument vsebuje predloge članicam za spodbujanje zaposlovanja in obenem odpira pot k okrepljenemu usklajevanju in spremljanju politik zaposlovanja v uniji ter k dejanskemu notranjemu trgu dela.
Evropska unija ima po prepričanju predsednika Evropske komisije Joseja Manuela Barrosa še veliko neizkoriščenih možnosti za pospešitev ustvarjanja novih delovnih mest. "Države članice morajo izkoristiti te priložnosti, uporabiti obstoječa sredstva in skupaj s socialnimi partnerji spodbuditi svoj trg dela," pravi Barroso.
Dokument opredeljuje tudi področja z največjim potencialom za ustvarjanje delovnih mest v prihodnosti. Evropska komisija najbolj obetavna področja vidi v zelenem gospodarstvu, zdravstvenih storitvah in informacijske ter komunikacijski tehnologiji. Ti naj bi po ocenah komisije v prihodnjih letih ustvarili okoli 20 milijonov novih delovnih mest.
Eden od osrednjih ciljev predloga je tudi ustvariti dejanski trg dela na ravni EU z boljšo mobilnostjo delavcev, zato so se v Bruslju zavezali k prizadevanjem za odstranitev preostalih zakonskih in praktičnih ovir za proste pretok delavcev, in sicer z boljšo prenosljivostjo pokojnin, ugodnejšo davčno obravnavo čezmejnih delavcev in izboljšanjem poznavanja pravic in obveznosti delavcev na delu v drugih članicah EU.
Sveženj odpira tudi pot k okrepljenemu usklajevanju in spremljanju politik zaposlovanja na ravni EU. Te so bile doslej bolj v nacionalni pristojnosti.
Komisija tako od leta 2013 naprej v okviru t.i. evropskega semestra tesnejšega usklajevanja gospodarskih in fiskalnih politik načrtuje uvedbo posebnega semaforja za beleženje napredka članic pri izvajanju nacionalnih načrtov za spodbujanje ustvarjanja novih delovnih mest.
Komisija članicam konkretno predlaga, naj omogočijo ugodne pogoje za ustvarjanje delovnih mest skozi subvencije za zaposlovanje in podporo samozaposlovanju, proračunsko nevtralen prenos davčnih bremen z obdavčitve dela na okoljske davke.
Glede reform na trgu dela v Bruslju predlagajo krepitev prožnosti zaposlovanja za zmanjšanje zaposlitvene negotovosti in članice pozivajo k določitvi dostojnih plač ter izogibanju pasti nizkih osebnih dohodkov,
Za izboljšanje usklajenosti delovnih mest in iskalcev zaposlitve pa sveženj predlaga preoblikovanje evropskega zaposlitvenega portala Eures v resnično evropsko orodje za posredovanje delovnih mest ter od leta 2013 predvideva vzpostavitev posebne spletne storitve, ki bo uporabnikom zagotavljala takojšen jasen prikaz ponudbe delovnih mest v Evropi.
Za večjo vključenost socialnih partnerjev na evropski in nacionalni ravni v oblikovanje politik o zaposlovanju je komisija predstavila tudi načrte za izmenjavo mnenj in spremljanje razvoja plač na ravni EU.