Najuspešnejša ameriška tehnološka podjetja v Silicijevi dolini svojim inženirjem, programerjem, oglaševalcem in drugim specialistom na tekoče račune vsak mesec nakazujejo zelo dobre plače. V teh podjetjih bajno služijo tudi pripravniki, ki skoraj še nimajo delovnih izkušenj. Koliko pa je "bajno"?
Mesečni zneski, ki jih pripravniki dobijo na račun v ameriških tehnoloških podjetjih, izhajajo iz njihove bruto plače. Mesečna bruto plača se zniža za davke in prispevke zvezne države, kjer pripravniki delajo. Preostanek predstavlja znesek, ki ga pripravnik dobi na račun.
Primer: najbolje plačani pripravnik pri Googlu na mesec zasluži okrog 6.600 ameriških dolarjev bruto, po davkih in prispevkih 4.360 evrov neto.
Podatke smo pridobili na spletni strani Glassdoor, ki je največji zaposlitveni portal v ZDA. Pri izračunu mesečnih neto plač pripravnikov smo si pomagali s tem spletnim računalom in tem pretvornikom valut iz dolarjev v evre.
Google – 4.360 evrov neto na mesec
Kaj pravi nekdanji pripravnik: "Ob dobrem plačilu je ena od glavnih prednosti dela za Google to, da imaš pri izvedbi projektov že na začetku kar veliko svobode. Slabosti? Pogosto ne veš, kaj se dogaja, saj so pri Googlu glede novih projektov lahko precej skrivnostni."
Foto: Reuters
(Navedena mesečna neto plača pripravnikov v ameriških tehnoloških podjetjih izhaja iz njihove bruto plače v dolarjih z odbitimi davki zvezne države, kjer delajo, in pretvorbo v evre. Najbolje plačani pripravnik pri Googlu na mesec zasluži okrog 6.600 ameriških dolarjev bruto, na primer.)
Uber – 4.430 evrov neto na mesec
Pripravnik pravi: "Eden od najboljših vidikov dela za Uber, ki je zaradi tega v primerjavi z drugimi podjetji tudi precej edinstven, so tedenski sestanki s Travisom (Kalanickom, direktorjem Uberja, op. p.). Vodstvo podjetja zna tudi nagraditi in ceniti ideje vseh zaposlenih."
Foto: Reuters
Nest – 4.460 evrov neto na mesec
Kaj pravi nekdanji pripravnik v podjetju, ki izdeluje senzorje za pametni dom? "Vsak dan si obdan z zares pametnimi posamezniki. Pritisk je velik, konec koncev vendarle delaš za Google (Google je leta 2014 kupil Nest, op. p.)."
Foto: Reuters
NEC Labs America – 4.800 evrov neto na mesec
"Delo v podjetju NEC je izjemno zahtevno. Nihče te ne drži za roko, če pričakuješ pomoč pri premagovanju izzivov, je najbrž ne boš dobil zlahka. A po drugi strani so skoraj vsi sodelavci neverjetno sposobni, a tudi zelo prijazni," je pripravništvo v eni od ameriških podružnic japonske tehnološke multinacionalke opisal nekdanji pripravnik pri NEC.
Foto: Reuters
LinkedIn – 4.860 evrov neto na mesec
Kaj pravi nekdanji pripravnik? "Kultura dela in vzdušje v LinkedInu (poslovno družbeno omrežje, op. p.) sta zelo dobra. Ko ne delaš, lahko obiščeš fitnes, igraš košarko ali videoigre ali pa se priključiš enemu od izobraževalnih programov in delavnic, ki jih v podjetju organizirajo ves čas."
Foto: Reuters
Microsoft – 4.960 evrov neto na mesec
"Za Microsoft sem kot pripravnik delal samo eno poletje in se imel fantastično. Super lokacija, super delovni prostori, super sodelavci. Počutil sem se, kot da delam nekaj pomembnega," je za spletni portal Glassdoor zapisal nekdanji pripravnik pri Microsoftu.
Foto: Reuters
Facebook – 5.130 evrov neto na mesec
Nekdanji pripravnik je dejal: "Odnosi med zaposlenimi in njihovimi nadrejenimi so pri Facebooku res zelo dobri, vodstvo podjetja pa skrbi za to, da se vsi zaposleni, tudi najnižji pripravnik, na delovnem mestu počutijo odlično. Delal sem za več drugih tehnoloških podjetij v Silicijevi dolini in Facebook je eno od najboljših."
Foto: Reuters
Pinterest – 5.200 evrov neto na mesec
"V podjetju skrbijo za to, da delo nikoli ne postane monotono ali pretežavno. Zelo jih skrbi dobro počutje vseh zaposlenih, tudi pripravnikov," je delo za podjetje, ki razvija družbeno omrežje Pinterest, opisal nekdanji pripravnik.
Foto: Reuters
Dropbox – 5.400 evrov neto na mesec
Kaj pravi nekdanji pripravnik? "Pri Dropboxu sem se počutil, kot da je ljudem okoli mene res mar zame. To so mi dali vedeti moj mentor, moji kolegi v ekipi, drugi pripravniki. Dali so mi seveda tudi ogromno denarja, hrana v menzi pa je bila odlična." (Na fotografiji je Drew Houston, soustanovitelj in direktor podjetja Dropbox, ki ponuja shranjevanje datotek v oblaku.)
Foto: Reuters
Podatke smo pridobili na spletni strani Glassdoor, ki je največji zaposlitveni portal v ZDA. Pri izračunu mesečnih neto plač pripravnikov smo si pomagali s tem spletnim računalom in tem pretvornikom valut.
5