Petek,
10. 1. 2014,
13.39

Osveženo pred

7 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

delo poklic stres

Petek, 10. 1. 2014, 13.39

7 let, 10 mesecev

Najbolj stresni poklici leta 2014

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Vojak, general, gasilec, pilot in organizator dogodkov so poklici, ki povzročajo najvišjo stopnjo stresa. Najmanj obremenjeni so univerzitetni profesorji in knjižničarji.

Na stres na delovnem mestu vplivajo različni dejavniki, od delovnega okolja, psihične obremenitve, vpliva gospodarstva, službenih poti in odsotnost od doma do ogrožanja življenjske varnosti. Po poročanju spletnega medija Forbes bodo v tem letu najbolj stresni poklici:

To so namreč poklici z veliko stopnjo odgovornosti, ki povzroča stres. Pri vojakih in pilotih je dodaten dejavnik tudi visoka stopnja odsotnosti od doma, ki poruši ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem, pojasnjuje psihologinja Simona Medved.

Stres v človeku povzroči stalno povišano napetost, v takem stanju pa je sposoben narediti več napak. Kot pravi psihologinja, pod stresom posameznik delo želi opraviti hitro in je zato bolj površen.

Pod stresom tudi brezposelni Ker stres ne izvira le iz dela, ki ga naredimo, je stresna tudi brezposelnost. Ta socialni status po besedah psihologinje v človeku zmanjšuje občutek lastne vrednosti. Z delom namreč človek prispeva k družbi in se dokazuje, potrjuje in razvija svoje sposobnosti, če tega ni, trpi samopodoba in se povečuje stres.

Precej stresna situacija je tudi menjava službe. Ljudje namreč težimo k varnosti in izbiri okoliščin, ki jih poznamo in se v njih znajdemo. Kot pravi Simona Medved, se z menjavo službe vse to poruši, treba je začeti na novo, spoznati novo okolje, sistem dela in pravila ter se privaditi na novo socialno okolje.