Vse, ki se boste peljali na morje in se boste jezili zaradi gneče, naj vas tolaži misel, da se boste kljub propadu že drugega gradbinca v bližnji prihodnosti le lahko peljali skozi predor Markovec.
Na vrhuncu turistične sezone na slovenski obali v oči bode prazno gradbišče okoli predora Markovec, ki bo povezal Koper in Izolo. Po propadu še drugega gradbinca na največjem obalnem gradbišču, avstrijskega Alpine Baua, pred dobrima dvema letoma je delo prav tako zaradi stečaja končal mariborski CPM, objekt varuje le varnostnik. Delavcev ni nikjer, v predornih ceveh na dela spominjajo le vozila avstrijskega podjetja. In to pred samim koncem, saj je po besedah Marjana Ortarja, nadzornega inženirja podjetja DRI, opravljenih že 99 odstotkov del. To pomeni, da bi za preostanek potrebovali dober mesec dela.
Dars v teh dneh pozval Alpine Bau, naj delo dokonča
Vodstvo Darsa naj bi v tem tednu avstrijskemu gradbincu Alpine Bau poslal zahtevo, naj avstrijsko podjetje vendarle konča delo. Ker zaradi stečaja tega ni mogoče pričakovati, se lahko rok za dokončanje premakne za nekaj mesecev. Dars mora namreč, če bo primoran izbrati novega izvajalca del, objaviti razpis, ki mora biti objavljen vsaj 40 dni. Potem pa se lahko vnovič zaplete zaradi stare slovenske navade, ko se skorajda ob vsaki izbiri izvajalca neizbrana podjetja pritožujejo, in postopek izbire se lahko zavleče.
Kljub temu na Darsu pričakujejo, da bi bil lahko predor Markovec, ki bo razbremenil obalni promet in povezal Koper in Izolo, odprt najpozneje do jeseni prihodnjega leta. Še vedno pa si prizadevajo za to, da bi bil v uporabi do začetka glavne turistične sezone prihodnje leto.
Predor bo davkoplačevalce stal po pogodbeni ceni
Na Darsu pravijo, da ni možnosti, da bi projekt, ki je dvigal veliko prahu, stal več od cene, določene v pogodbi – 64,5 milijona evrov. Predvsem zaradi dejstva, ker je Dars avstrijskemu podjetju zadržal izplačilo dobrih desetih milijonov evrov, poleg tega pa lahko unovči bančno jamstvo za dobro izvedbo.
Kaj bo z obalnim turizmom po odprtju predora
Mestna občina Koper in občina Izola sta maja letos znova naslovili pisno pobudo na ministrstvo za infrastrukturo in prostor za prenos lastništva obalne ceste med Koprom in Izolo na obe občini. Po odprtju predora Markovec bosta namreč občini Koper in Izola povezani s hitro cesto, ki bo omogočala hitrejšo in varnejšo prometno povezavo med njima, in ne bo več potrebe po ohranitvi obalne ceste med Koprom in Izolo. Za izolsko in piransko občino pa ostaja izziv, kako pritegniti enodnevne turiste, saj bosta z novo cesto odrezani od tranzitnega prometa na Hrvaško.
Namesto avtov turistični vlakec
Z ukinitvijo ceste bi na tem območju pridobili približno štiri kilometre morske obale, ki bi jo dve občini radi namenili razvoju turističnih dejavnosti. Obalno promenado bi tako sestavljali pešpot, kolesarska pot, pot za rolkarje in intervencijski dovoz, ki bi bil v sezoni lahko tudi trasa turističnega javnega prometa, morda tudi turističnega vlakca. Pomemben del obalne promenade bi potekal tudi po morju in se obale fizično dotaknil na pomolih – pristajališčih javnega pomorskega prometa. Namen obalne promenade je povezati Koper in Izolo, povezati mesti z zelenimi površinami in omogočiti razširitev obalne črte.