Četrtek,
26. 2. 2015,
20.41

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Dejan Židan Luka Koper

Četrtek, 26. 2. 2015, 20.41

7 let, 9 mesecev

Minister Židan odločno proti možnosti prodaje deleža v Luki Koper (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Povsem napačno je razmišljati, da bi kot del javno-zasebnega partnerstva, ki bo potrebno za financiranje gradnje drugega tira, prišla v poštev tudi prodaja Luke Koper.

To je po koncu obiska v Luki Koper poudaril predsednik SD in kmetijski minister Dejan Židan. Dodal je, da luka je in bo ostala v lasti države. Kot je spomnil Židan, je pristojno ministrstvo pripravilo vlogo za sofinanciranje drugega tira, zdaj pa mora skupaj z ministrstvom za finance razviti še model javno-zasebnega partnerstva.

"Luka Koper je z našega stališča zelo zelo strateška naložba države" Ob tem pa je prvak SD poudaril, da "je povsem napačno razmišljati, da je lahko kot del tega javno-zasebnega partnerstva tudi prodaja Luke Koper". "Luka Koper je z našega stališča zelo zelo strateška naložba države in če država razmišlja o kakšnih lastniških deležih, lahko kvečjemu o povečanju lastniškega deleža, ne pa o zmanjšanju," je dejal.

Glede možnosti, da bi v javno-zasebno partnerstvo vstopili Kitajci, je Židan pojasnil, da so Kitajci "načeloma zainteresirani tudi za infrastrukturne projekte, tudi v Sloveniji," a tako, da imajo od tega tudi dobiček.

"Ko bo projekt javno-zasebnega partnerstva razvit, predvidevam, da bosta resorni minister in finančni minister vprašala morebitne partnerje, ne samo v Evropi, ampak tudi drugje, ali so zdaj pripravljeni vstopiti v javno-zasebno partnerstvo, in tudi zelo jasno povedala, da obstajajo nekatere omejitve," je povedal.

Židan: Lastništvo mora ostati Sloveniji Ena od teh omejitev je po Židanovih besedah lastništvo Luke Koper, ki "mora ostati in bo ostalo Sloveniji".

Kot je pojasnil član uprave Luke Koper Andraž Novak, so Židanu predstavili načrte za prihodnost, poleg drugega tira pa so se pogovarjali tudi o vseh drugih odprtih vprašanjih v Luki, od vhodov v pristanišče do navezave na avtocestno infrastrukturo, dotaknili so se tudi lanskih poslovnih rezultatov družbe.

Židan je opozoril tudi na odnos, ki ga ima kmetijsko ministrstvo do luke, saj prek nje potekajo tudi živinski promet, promet hrane in surovin zanjo. "Mi smo se že pred nekaj leti dogovorili, da temu prilagodimo tudi inšpekcijske službe, tako da delovanje Luke Koper ni odvisno od tega, kako deluje inšpekcijska služba ali država, ampak se državna služba povsem prilagodi potrebam pristanišča," je poudaril in dodal, da kjer lahko, pomagajo odpirati vrata.

Veseli ga, da Luka Koper "natančno ve, kaj želi biti tudi v prihodnje" Židana veseli tudi, da Luka Koper "natančno ve, kaj želi biti tudi v prihodnje". V pristanišču imajo smele razvojne načrte, pri tem pa pričakujejo pomoč države. "Sami bi vlagali tudi v nekatere nujno potrebne cestne poti," je navedel Židan, pri čemer po njegovem mnenju ni težava v denarju, ampak v pretirano dolgih postopkih, saj se država in lokalna skupnost ne znata dogovoriti. Zato bo zastavil vprašanje, ali na ravni vlade obstaja kakršna koli možnost, da se omenjeni postopki pospešijo.