Sreda, 15. 11. 2017, 15.44
7 let, 2 meseca
Lex Agrokor v BiH ne velja, Agrokorjevi odvetniki se bojijo razkosanja podjetij
Kantonalno sodišče v Sarajevu je zavrnilo veljavnost hrvaškega zakona o izredni upravi v sistemsko pomembnih podjetjih v BiH, je potrdil vodja odvetnikov hrvaškega koncerna Agrokor v BiH Branko Marić. Ocenil je, da gre za nesmisel, ker je sodišče v Londonu priznalo hrvaški zakon, znan tudi kot lex Agrokor. Napovedal je pritožbo.
Kot je za sarajevski časnik Dnevni avaz povedal Branko Marić, je sodišče pojasnilo, da bi bilo priznanje zakona v nasprotju z javnim redom in bi ogrožali pravico posameznikov do pravosodnega postopka. Po mnenju Marića lahko odločitev sarajevskega sodišča sicer pripelje do tega, da bodo upniki razkosali podjetja, ki so v lasti koncerna v BiH.
Marić se boji upnikov, ki bi lahko razkosali Agrokorjeva podjetja
Če bi sodniki priznali lex Agrokor, bi namreč v BiH zaščitili pravice bosansko-hercegovskih podjetij, je poudaril Marić. Tako pa bi po pravnomočni sodbi sarajevskega sodišča lahko vsak od 12 tisoč upnikov, ki jih ima Agrokor, zahteval izplačilo terjatev oziroma dolgov koncerna z denarjem in premoženjem Agrokorjevih podjetij v BiH.
Prvostopenjsko sarajevsko sodišče je prejšnji mesec zavrnilo zahtevi ljubljanske in zagrebške podružnice ruske Sberbank za izvršbo nad deleži hrvaškega koncerna Agrokor v treh njegovih podjetjih, registriranih v BiH. Pred tem je sodišče v Kiseljaku v BiH v začetku oktobra odločilo v prid podružnic Sberbank.
Agrokor v BiH zaposluje okoli štiri tisoč ljudi, med njegova podjetja podjetja pa spadajo Konzum BiH, Sarajevski Kiseljak in Ledo Čitluk.
Lex Agrokor po neuradnih informacijah v Sloveniji ne velja
Postopek izredne uprave v Agrokorju je kot tuji postopek zaradi insolventnosti v Sloveniji julija letos priznalo Okrožno sodišče v Ljubljani. Na sklep sta se pritožili ruska banka Sberbank, ki je največja upnica Agrokorja, in Republika Slovenija.
Sodišče je o pritožbi odločilo 26. oktobra, a tega, kakšna je odločitev, ni razkrilo. Sklep še ni bil objavljen na spletni strani Ajpesa. Po neuradnih informacijah naj bi sodišče pritožbo upoštevalo in presodilo, da lex Agrokor v Sloveniji ne velja.
2