Petek, 4. 4. 2014, 15.15
1 mesec, 1 teden
Koliko lahko potrošniki verjamemo certifikatom odličnosti
Najbolj zaupanja vredna blagovna znamka. Najboljše razmerje med kakovostjo in ceno. Najbolj inovativen in kakovosten izdelek. Najboljši nakup. Zaupanja vredna znamka. Še in še bi lahko naštevali embleme, s katerimi različne (mednarodne) agencije nagrajujejo podjetja in njihove izdelke.
Namen teh naj bi bil potrošnikom olajšati izbiro med izdelki na trgu. Vendar vsem raziskavam ne gre slepo verjeti, saj niso vse enako verodostojne, nekatere pečate pa je mogoče celo kupiti.
Čeprav podjetje Superbrands Adriatic pri nas že več let ni registrirano, na trgu še vedno lahko zasledimo pečat Superbrands slovenskega izbora, tudi za leto 2013/2014. Po neuradnih informacijah naj bi se pečat namreč dalo kupiti v hrvaški podružnici podjetja v Zagrebu.
Plačljivi so tudi paketi certifikata Best Buy Award, njihova cena znaša med 800 evri in štiri tisoč evri. Paketi so na voljo nagrajencem, ki si po izboru sodelujočih v spletni anketi zaslužijo naziv najboljše razmerje med kakovostjo in ceno.
Plačljiva je tudi uporaba slovenskega certifikata Excellent SME Slovenia, ki ga za odlično spletno poslovanje podeljuje Gospodarska zbornica Slovenije. Letno je za uporabo certifikata treba odšteti slabih 300 evrov, pred nakupom pa mora podjetje zagotoviti več pogojem, ki temeljijo na bonitetni oceni, plačilni etiki in plačilni sposobnosti.
Pečat Produkt leta sicer podeljujejo na podlagi javnomnenjske ankete med reprezentativnim vzorcem slovenskih potrošnikov, ki je uravnotežen s podatki statističnega urada. V zadnji raziskavi je sodelovalo več kot dva tisoč potrošnikov. Anketiranci ocenjujejo različne izdelke, od hrane, pijače, kozmetike, gospodinjskih pripomočkov do izdelkov za osebno nego, ki na trgu niso prisotni več kot leto in pol.
Trusted Brand je sicer pečat, ki ga po izboru bralcev omenjene regije prejmejo najbolj zaupanja vredne znamke.
Certifikat 50 najbolj priznanih domačih in tujih blagovnih znamk v Sloveniji podeljujejo na podlagi kratke javnomnenjske ankete, v kateri je nazadnje sodelovalo nekaj več kot tisoč vprašanih.
Vendar je vprašljiv tudi ta certifikat, saj sta leta 2011 Slovenska oglaševalska zbornica in Društvo za marketing Slovenije zapisala, da lestvica si.Brand TOP 50 "ne prispeva k celovitemu, transparentnemu in strokovnemu vrednotenju znamk", predvsem zato, ker naj bi bila raziskava preveč posplošena.
Certifikati odličnosti tako lahko marsikaj obljubljajo, kar pa ni nujno vedno povsem verodostojno. Zato se včasih bolj kot na pečat velja bolj zanesti na besedo potrošnika, ki mu tudi sicer zaupamo.