Danes je v Ljubljani potekala dražba za blagovne znamke, katerih oglasi so nas razveseljevali in katerih izdelki so nam vedno dali občutek domačnosti.
Z lupo pri belem dnevu bi bilo treba iskati junaka, ki se ne spomni kultnih oglasov iz 90. let za Kraljico mortadelo, v katerih je avtohtoni primorski mesar s še bolj avtohtonimi brki pričal o mnogih prednostih te mesne dobrote. Še težji iskalni podvig bi čakal optimista, ki bi skušal najti nevedneža, ki še ni slišal za Kekec pašteto. Ta je bila vrsto let integralni del šolskih malic ter priložnostih obrokov doma – seveda najboljša ob sočasnem gledanju enega od filmskih upodobitev tega razigranega fanta.
Med interesenti Turki, Azerbajdžanci, Italijani ...
A vsake pravljice je enkrat konec in za razliko od Disneyjevih omenjenih niso zabelile solze sreče. MIP, nekdaj ponos domače mesne industrije, se je po stečaju več kot pet let ukvarjal s prodajo. Od Turkov do Azerbajdžancev in Italijanov so hodili interesenti, a od transakcije ni bilo nič. Skupaj je MIP za seboj pustil 90 milijonov evrov dolgov, največja upnica pa je Nova KBM. Edini realni scenarij je prodaja po delih – kar simbolizira tudi današnja dražba.
Izklicna cena za Pomurko borih 50 evrov, za glavno zvezdo pa 100 tisoč
Izklicne cene so skoraj neverjetne. Z izjemo Kekec paštete, ki je najbrž najbolj ukoreninjena v gastronomskem spominu potrošnikov – kjer je ta znašala 100 tisoč evrov –, je stečajni upravitelj za začetek pri MIP določil dva tisočaka, pri Kraljici mortadeli pa prav tako. Za blagovno znamko Pomurka pa je izklicna cena borih 50 evrov, kar je dovolj za kakšna dva ali tri kilograme pršuta. Po uradnih informacijah je 15 fizičnih in pravnih oseb vplačalo 24 varščin. Sodelovalo je sicer deset interesentov, ker vsi interesenti niso bili prisotni.
Za Kekec pašteto so se potegovala tri podjetja
Dražbo je vodil Gorazd Rakovec, odprl pa jo je z licitacijo za blagovno znamko MIP, ki je zanimala štiri interesente. Ta je bila prodana podjetju Celjske mesnine za 5.400 evrov. Sledila je Kraljica mortadela Gorica, za katero se je bitka med petimi interesenti (med njimi je bil na papirju, a ne tudi prisoten, tudi Mercator) prav tako končala z zmago Celjskih mesnin s 6.500 evri. Pomurka, z najnižjo izklicno ceno od vseh, je bila za 350 evrov prodana najuspešnejšemu med štirimi interesenti – trgovinskemu podjetju Ahac iz Grobelnega.
Glavna zvezda današnje dražbe je bila seveda nepozabna Kekec pašteta. Za to so se potegovala tri podjetja. – Osem, Droga Kolinska in Ahac, na koncu pa je bitko dobilo podjetje Osem za 220 tisočakov. V letu 2013 je imelo podjetje Osem 2.288.876 evrov prihodka od prodaje, 68.510 evrov čistega dobička. Podjetje ima 18 zaposlenih.