David Kos

Četrtek,
5. 11. 2015,
15.59

Osveženo pred

1 leto, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

osebne finance dražba nepremičnine nepremičnine

Četrtek, 5. 11. 2015, 15.59

1 leto, 2 meseca

Kdo bo največ ponudil za vrstne hiše v Vikrčah?

David Kos

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V naselju vrstnih hiš v Vikrčah pri Ljubljani je na prodaj devet nedokončanih enot. Po prvi neuspešni javni dražbi stečajni upravitelj tokrat zbira nezavezujoče ponudbe za nakup.

Stečajni upravitelj Štefan Ščap do 23. novembra zbira nezavezujoče ponudbe za nakup vrstnih hiš v Vikrčah pri Ljubljani. Na prodaj je devet enot v dvojčkih s stanovanjsko površino 178 kvadratnih metrov, ki jih obdaja okoli 150 kvadratnih metrov dvorišča.

Za dokončanje objekta še okoli sto tisočakov Ljubljansko podjetje Projektna družba 1S je naselje petih stanovanjskih dvojčkov zgradilo leta 2011, maja lani pa pristalo v stečaju.

Vsako enoto sestavljajo klet, pritličje in mansarda, zgrajene pa so do tretje podaljšane gradbene faze. To pomeni, da ima objekt dokončano fasado, notranjost pa je v surovem stanju. V kletni prostor so pripeljani le vodi za kanalizacijo, vodo, elektriko in telefon.

Potrebni so torej še njihova razpeljava po objektu, postavitev pregradnih sten, njihovo ometavanje, polaganje tlakov, parketa, keramike in drugo. Kupec bo moral tako po besedah stečajnika v dokončanje objekta vložiti še med 70 in 90 tisoč evri.

Po prvotnih cenah prodana le ena hiša Prvotne prodajne cene so se gibale od 200 do 300 tisoč evrov. Do stečaja je investitorju uspelo prodati le eno izmed enot, ki je že vseljena.

Za dvesto tisočakov kupcev ni bilo Prva javna dražba z zviševanjem izklicne cene lani jeseni ni bila uspešna. Cene so bile postavljene pri dobrih 200 tisoč evrih. Najcenejša hiša z 72 kvadratnimi metri zemljišča je bila na prodaj za 194 tisoč evrov, hiša s 182 kvadratnimi metri vrta pa za 217 tisočakov. A zanimanja zanje ni bilo, saj varščine ni vplačal nihče.

"Izklicne cene na prvi dražbi so bile postavljene na podlagi prodajnih cen hiš v Ljubljani. A drugače je, če je hiša dokončana, kot če je zgrajena le do tretje gradbene faze," opozarja Ščap.

Ponudbe navzdol niso omejene Stečajni upravitelj se je tokrat raje kot za javno dražbo odločil za zbiranje nezavezujočih ponudb. "S spuščanjem cen po deset odstotkov, kolikor mi dopušča zakon, v doglednem času ne bi dobil realnih prodajnih cen. Če želim skrajšati čas stečaja, sem moral sprejeti drug ukrep," pojasnjuje Ščap.

Nezavezujoče ponudbe navzdol niso omejene, a zadnjo besedo ima vendarle ločitveni upnik. Največji je Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki prispele ponudbe lahko oceni kot prenizke in ne da soglasja k prodaji.

"DUTB dela več škode kot koristi" "Če bo nekdo ponudil 50 tisoč evrov, DUTB zagotovo ne bo dala soglasja za prodajo," pojasnjuje Ščap, ki dodaja, da bi bila zanj poštena cena okoli sto tisoč evrov. "Ljudje v DUTB še vedno ne želijo razumeti, da so cene nepremičnin bistveno padle. Z umetnim vzdrževanjem cen DUTB in čakanjem na boljše čase delamo več škode kot koristi," je prepričan Ščap.

Stečajnik glede na povpraševanje tokrat pričakuje večje zanimanje kupcev, zato upa, da mu bo v drugo uspelo prodati vsaj kakšno izmed devetih hiš. Ogled nepremičnin bo mogoč 10. novembra od 9. do 13. ure, napoved ogleda pa ni potrebna.

Stečajnik ni zavezan skleniti prodaje z nobenim izmed ponudnikov Ponudniki morajo svojo ponudbo v zaprti kuverti poslati do 23. novembra na naslov stečajnega upravitelja Štefana Ščapa, Ulica ob progi 53, 9000 Murska Sobota. Ker gre za nezavezujoče ponudbe, stečajni upravitelj ni zavezan skleniti prodajne pogodbe z nobenim izmed ponudnikov.

O izidu javnega zbiranja ponudb bodo zainteresirani kupci obveščeni v 15. dneh. Kupec, ki bo ponudil največ, bo moral kupnino poravnati v treh mesecih po sklenitvi prodajne pogodbe, v nasprotnem primeru se mu bodo zaračunale zamudne obresti. Če zamuda kupca s plačilom kupnine traja več kot 15 dni, lahko stečajni dolžnik oziroma DUTB odstopi od prodajne pogodbe, ne da bi morala kupcu dati dodatni rok za izpolnitev.