Minister za finance Dušan Mramor sprejem strategije o upravljanju državnega premoženja pričakuje v prvem letošnjem četrtletju. Predlog strategije je danes predal tudi premieru Miru Cerarju.
Pri usklajevanjih bodo najprej govorili o kriterijih za razvrstitev podjetij, šele nato pa jih bodo razvrščali po pomembnosti, je danes povedal minister Dušan Mramor, ki prihodnji teden pričakuje nov krog pogovorov o fiskalnem pravilu.
Cerar: O tem se moramo pogovarjati kot družba
Mramor je predlog strategije danes predal premierju Miru Cerarju, ki bo najprej opravil krog pogajanj v okviru koalicije in ministrskega zbora, potem pa bo šla strategija tudi v javno obravnavo. "Želimo, da se o strategiji upravljanja z državnim premoženjem pogovarjamo kot družba – da so vključene tudi civilna družba, opozicija ... In na koncu naj DZ sprejme odločitev, ki bo v dobro Slovenije kot države, ki mora gospodarno ravnati s svojim premoženjem in ga upravljati," je dejal predsednik vlade.
Lahko zaradi vprašanja privatizacije pade vlada?
V izjavi za medije se je dotaknil tudi izjav predsednika DeSUS in zunanjega ministra Karla Erjavca, ki je dopustil možnost, da zaradi vprašanja privatizacije pade vlada. "Mislim, da je ne le v koaliciji, ampak tudi splošno mnenje v DZ, da je treba podjetja iz prvega paketa za privatizacijo ponuditi po ustreznih cenah," je dejal.
Kaj je v predlogu strategije?
V predlogu strategije so nekateri kriteriji za razvrstitev podjetij in način upravljanja z državnim premoženjem, zahtevan donos tega premoženja, načini in metode prodaje, pa tudi to, kako pregledna mora biti prodaja, je povedal Mramor. Prodaja preostalih podjetij, ki niso na seznamu za privatizacijo, se bo lahko začela, ko bosta sprejeti strategija in z njo tudi klasifikacija naložb. Potem se bodo lahko začeli postopki znotraj Slovenskega državnega holdinga, ki bodo omogočili, da se za podjetja iztržijo kar najvišje cene, je pojasnil minister.
Mramor meni, da gremo v pravo smer
V predstavitvi na sklepnem dogodku konference je sicer pojasnil, da je strategija obsežna in razdeljena na tri dele – prvi se nanaša na deleže države v podjetjih, drugi na banke, tretji pa na zavarovalniški sektor. "Mislim, da na svetu ni demokratične države, v kateri privatizacija ne bi sprožila vročih razprav. Mislim, da gremo v pravo smer," je dejal.
Prihodnji teden vnovič o fiskalnem pravilu
Prihodnji teden, v torek ali sredo, pričakuje tudi nov krog pogovorov o izvedbenem zakonu o fiskalnem pravilu, ki za sprejem v DZ zahteva dvotretjinsko večino, k stabilnemu fiskalnemu položaju pa ne bo pripomogel le v letošnjem letu, ampak tudi v prihodnje, je povedal.
"Nobenih dvomov ni, da je Slovenija na poti stabilnosti"
Optimističen je tudi glede sprejema rebalansa letošnjega državnega proračuna, ki naj bi ga prihodnji četrtek sprejela vlada. Za letos je v okviru rebalansa proračuna predviden primanjkljaj v višini 2,8 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). "Glede fiskalne stabilnosti mislim, da ni nobenih vprašanj, da je Slovenija na poti stabilnosti," je dejal minister in izrazil pričakovanje, da bo rast javnega dolga s približno 83 odstotki BDP konec tega leta dosegla vrh.