Torek, 17. 2. 2015, 15.12
1 leto, 10 mesecev
Kako nemška ekonomska politika duši EU, svet in samo sebe?
Politiki in ekonomisti od Washingtona do Aten, ki imajo običajno le malo skupnega, se strinjajo, da gre ekonomska politika Nemčije v napačno smer. Gospodarske prednosti evropske težkokategornice, kot so najnižja brezposelnost v zadnjih dvajsetih letih, enakomerna, a nizka gospodarska rast, uravnotežen zvezni proračun, se skrivajo za masko nemoči in napačne politike Angele Merkel, piše britanski tednik The Economist.
Prvo napako ekonomisti vidijo v tem, da bi se morale problematične države v evroobmočju, kot je na primer Grčija, lotiti ne le strukturnih reform, temveč hkrati zmanjševanja porabe in zadolževanja.
Drugo napako pa vidijo v Nemčiji sami. Trenutno nizke obrestne mere ekonomisti vidijo kot odlično priložnost za večje zadolževanje in vlaganja v domače gospodarstvo, spodbujanje gospodarstva in zagotavljanje keynesianske politike v prid okrevanja celotnega evrskega območja. Namesto vsega naštetega Nemčija zdaj vlaga manj kot v preteklosti in manj kot večina drugih evropskih držav.
Omenjena politika ima vse več zagovornikov tudi v Nemčiji. Ekonomist Marcel Fratzscher, ki vodi nemški inštitut za gospodarske raziskave, meni, da je nemška moč iluzija glede na njeno veliko investicijsko vrzel. Javne investicije v Nemčiji, ki jih izvajajo zvezne, državne in lokalne oblasti, so s šestih odstotkov BDP leta 1970 zdrsnile na dva odstotka BDP. Z več denarja bi Nemci lahko posodobili ceste, mostove, širokopasovni internet in še marsikaj drugega.
Na nujnost investicij v Nemčiji opozarja tudi član upravnega odbora Slovensko-nemške gospodarske zbornice in direktor Bauhausa Samo Kupljen, ki se je pred kratkim v mestu Mainz na lastne oči prepričal o kritičnem stanju nekaterih infrastrukturnih objektov. Most čez reko Ren je bil namreč zaradi dotrajanosti zaprt.
"Zelo se čudim, da se tudi v Nemčiji pojavljajo takšne težave kot pri nas. Potencial Nemčije je namreč bistveno večji. Še sam ne razumem, kje je težava," odkrito pove Kupljen, ki zgolj predvideva, da je Merklova želela najprej konsolidirati svoje gospodarstvo, nato pa bo zagnala gospodarsko rast.
Nekateri nemški ekonomisti pa so do trditev o prenizkih vlaganjih tudi skeptični. Predsednik nemškega sveta ekonomskih strokovnjakov Christoph Schmidt, ki svetuje tudi vladi, meni, da je razmerje naložb kot odstotek BDP lahko zavajajoče, če ga primerjamo med državami. Medtem ko ima Francija na primer veliko javnih stanovanj, se Nemčija s tem ne more pohvaliti, kar rezultate popači. Nemška združitev leta 1990 je povzročila naložbeni bum v obeh delih države. Ko so se druge evropske države ukvarjale s padcem nepremičninskega trga, tega Nemčija ni zaznala.
Glavni razlog za nizko rast domačih naložb je po prepričanju direktorja kölnskega inštituta Michaela Hütherja v negotovi in nemirni prihodnosti. Pri tem negotova usoda Grčije in evra igra pomembno vlogo. Vse več skrbi v zadnjem času povzroča tudi Rusija, ki je gospodarsko bistveno bolj vezana na Nemčijo kot na druga zahodna gospodarstva. Nemški izvoz v Rusijo se je lani zaradi tamkajšnjih političnih napetosti zmanjšal za petino. Največjo težavo za vlagatelje pa po pisanju The Economista predstavlja predvsem nemška vladna politika.
Hkrati je država, katere prebivalstvo se stara in ki ji primanjkuje kvalificirane delovne sile, pod taktirko Merklove zmanjšala upokojitveno starost s 67 let na 63 let. Zvišanje minimalne plače je le še eden izmed ukrepov, ki viša stroške poslovanja podjetij.
"Najboljši način za krepitev naložb je to, da popravimo napake aktualne nemške politike," svetuje predsednik nemškega sveta ekonomskih strokovnjakov Schmidt. Tudi če vlada vztraja pri drastičnem zmanjšanju do okolja škodljivih emisij, lahko izbiro tehnologije za proizvodnjo zelene energije prepusti trgu. Schmidt svetuje še dvig upokojitvene starosti delavcev, znižanje minimalne plače in povišanje sredstev za javne naložbe. Ob enoodstotnem povečanju javnih investicij v evroobmočju bi BDP po ocenah strokovnjakov zrasel za 1,6 odstotka.