Sreda, 20. 8. 2014, 11.43
7 let, 9 mesecev
Kako je Elan zdrsnil s proge in zagrmel v brezno
Evropska komisija je na Slovenijo naslovila zahtevo, da v 20 dneh sproži postopke za likvidacijo oziroma stečaj Elana. V Bruslju očitno menijo, da je to edini način, da bo begunjski proizvajalec smuči vrnil deset milijonov evrov nedovoljene državne pomoči, ki bi jih morala Slovenija po odločitvi Evropske komisije od Elana izterjati že v začetku preteklega leta.
Podjetje iz Begunj na Gorenjskem, ki je izdelovalo raznorazno športno opremo, pa tudi jahte in športna jadralna letala, je stalno raslo. V petdesetih letih, pred smučarsko evforijo na južni strani Karavank, se je Elan usmeril v izdelavo loparjev za badminton. Toda ko se je na Daljnem vzhodu pojavila konkurenca, je podjetje zabredlo v težave, ki bi Elan skoraj pahnile čez rob. Tako je bila leta 1958 uvedena prisilna poravnava.
Toda bleščeči smučarski uspehi so bili le lepo pročelje, za katerim so se skrivali trhli temelji, negospodarno poslovanje in sporni posli vodstva. Leta 1990, ko je imel Elan kar desetodstotni delež smučarskega trga in je zaposloval 1.300 ljudi, je kot strela z jasnega udarila novica, da so begunjskemu podjetju blokirali račun in da bo šlo v stečaj. Leta 1991 je nastal pravni naslednik, ki je obdržal ime Elan.
Od takrat naprej država neuspešno išče kupca. Za nakup sta se leta 2007 zanimala Head in menda tudi Rossignol. Leta 2011 je begunjsko podjetje zamikalo britanski investicijski sklad Argus, vendar tudi iz te moke ni bilo kruha. Pred meseci se je veliko govorilo o ameriškem skladu WAB Capital.
Kar je uspelo ameriško-albanskemu samooklicanemu uspešnežu, pa je pred meseci uspelo tudi Fincu Jariju Robertu Koivuli, ki je obljubljal, da bo ponudil toliko kot WAB Capital. Fincu so v Elanu na lepe oči celo omogočili vpogled v notranje informacije. Na koncu se je izkazalo, da je goljuf.
Oba sta bila nepravnomočno obsojena, a je sodnik Anton Šubic, kot sam pravi, pozabil napisati sodbo. Ko se je čez osem mesecev nanjo spomnil, pa je že veljal nov kazenski zakonik. Aljančič je sicer trdil, da je podjetje propadlo, ker so nepremišljeno vlagali, se zadolževali in si nakopali neznosne obresti. V času hude inflacije v obdobju agonije jugoslovanskega gospodarstva naj bi postali črni finančni posrednik.
Nova uprava je sicer Koržetovi upravi očitala ponarejanje poslovnih rezultatov. V obsežni reviziji poslovanja Elana med letoma 2000 in 2003 je tudi računsko sodišče ugotovilo vrsto nepravilnosti, prestrukturiranje skupine Elan pa naj bi bilo izvedeno negospodarno.
Kriminalisti NPU pa so leta 2011 v preiskavi suma gospodarskega kriminala v Elanu opravili 12 hišnih preiskav in začasno pridržali tri osebe. Med njimi je bil tudi takratni predsednik uprave Elana Robert Ferko, ki je vse očitke o zlorabi položaja zanikal. Sumi nepravilnosti so se nanašali na izplačevanje nagrade in prodajo nepremičnin ter premičnin. Elan naj bi bil oškodovan za več kot 300 tisoč evrov.
Spor z Evropsko komisijo pa je nastal leta 2008, ko je država Elanu iz naslova dokapitalizacije dala deset milijonov evrov. Leta 2011 je komisija odločila, da mora Elan teh deset milijonov vrniti, ker gre za nedovoljeno državno pomoč.