Torek, 20. 10. 2015, 14.05
6 let, 3 mesece
Kaj skorajšnja "poroka" GEN-I in Elektro Ljubljana pomeni za odjemalce?
Pozitivna odločba Agencije za varstvo konkurence (AVK) predstavlja zeleno luč za začetek postopka združevanja dveh največjih akterjev na maloprodajnem trgu električne energije v Sloveniji. Odločba ju med drugim omejuje pri dvigu cen za gospodinjske in male poslovne odjemalce za naslednjih pet let.
Združena GEN-I in Elektro Energija bosta oskrbovala več kot 350 tisoč odjemalcev električne energije, kar predstavlja okoli 41-odstotni tržni delež. Obe blagovni znamki za zdaj ostajata.
Spomnimo, da sta oktobra pod isto streho zaživeli že družbi Elektro Gorenjska Prodaja in Elektro Celje Energija. Združeno podjetje Ece obvladuje 23-odstotni tržni delež oziroma zagotavlja električno energijo več kot 200 tisoč gospodinjstvom in 30 tisoč podjetjem. S tem je drugi največji ponudnik energije v Sloveniji.
Do združitve jih čaka še dolga pot, a kljub temu ostajajo optimistični. Proces združevanje bo potekal v več fazah in bo trajal celo prihodnje leto, zaključil pa se bo predvidoma leta 2017.
Prvi koraki v smeri združevanja so predvideni spomladi prihodnje leto, ko naj bi družba GEN-I prek dokapitalizacije postala 50-odstotni lastnik družbe Elektro Energija. Koliko svežega kapitala bo Gen-I zagotovil, še ni znano, saj cenitev trenutno poteka.
Novo podjetje bo opravljano po enotirnem sistemu s štiričlansko upravo, v kateri bodo zagotovo Robert Golob, Andrej Ribič in Bojan Kumer.
Sprva so se neuspešno dogovarjali z Elektro Celje in HSE, na koncu pa našli GEN-I. Čeprav so se ozirali tudi po združevanju z nemškim dobaviteljem električne energije RWE, so v GEN-I prepoznali bistveno bolj zanesljivega partnerja.
"Predvsem pa je to dobro za Slovenijo, kjer bosta ostala tako znanje kot dobiček. Skušali bomo dokazati, da lahko tudi slovenska energetska podjetja konkurirajo na tujih trgih," je poudaril Ribič.
Po Ribičevih besedah je GEN-I mlado in hitro rastoče slovensko podjetje s številnimi znanji, ki na slovenskem trgu manjkajo, Elektro Ljubljana pa ima dolgoletne izkušnje in veliko sistemskega znanja, ki ga bodo uporabili na skupni poti.
"Ko smo pred letom dni začeli razmišljati, da bi iz organske rasti prešli tudi v povezovanje s sorodnimi podjetji, smo se povezovanja z družbo Elektro Energijo bali, saj nismo verjeli, da bomo dobili dovoljenje varuha konkurence. Šele včeraj se je končal deset mesecev dolg postopek presoje skladnosti združitve s pravili konkurence," je povedal Golob.
Varuha konkurence so po njegovem prepričali tudi z združevanjem znanja, ko bodo lahko slovensko zgodbo o uspehu ponudili tudi mednarodnim trgom v energetiki.
V GEN-I želijo mednarodno trgovalno mrežo okrepiti z dodatnimi znanji in ljudmi za prodajo velikim poslovnim sistemom. V Elektru Energiji vidijo primernega partnerja, s katerim bodo lahko nastopali na zahtevnih evropskih trgih. S tem bodo ustvarili več dodane vrednosti za slovenska podjetja in odjemalce.
Direktor podjetja Bojan Kumer iz Elektro Energije pa je poudaril, da prioriteta ostajajo njihovi zvesti kupci, ki jim bodo lahko ponudili višjo kakovost storitev, zagotovili cenovne ugodnosti na področju električne energije in razširili ponudbo na področju zemeljskega plina. Za zadnjega odjemalcem v Ljubljani celo obljubljajo desetodstotno nižjo ceno od primarnega dobavitelja v Ljubljani. To je Energetika Ljubljana.
"Zagotovo se bodo zgodile določene menjave, a končni rezultat bo večje število zaposlenih," je napovedal direktor družbe GEN-I, kjer letno zamenjajo med 10 in 15 odstotkov delavcev, a ves čas tudi povečujejo število zaposlenih.
1