Ponedeljek, 12. 3. 2012, 7.35
7 let, 9 mesecev
Juncker in Schäuble: Druga pomoč Grčiji bo potrjena ta teden
Delovna skupina držav v območju evra bo dokončno odločitev sprejela v sredo, a nobenega dvoma ni več, da bo druga pomoč potrjena in zagnana, je danes dejal šef evrske skupine Jean-Claude Juncker.
Tudi nemški finančni minister Wolfgang Schäuble je v Bruslju dejal, da bo Grčija drugo pomoč dobila ta teden, torej pred 20. marcem, ki je ključen za preprečitev bankrota te države, saj ji takrat zapade v plačilo za 14,5 milijarde evrov dolga. "Drugi program za Grčijo bo podpisan ta teden," je dejal.
Ti bodo sicer danes predvidoma prižgali zeleno luč za zagon drugega programa pomoči, vendar je očitno še nekaj formalnih stvari, ki jih bo treba urediti v prihodnjih dneh. Te formalnosti sicer po navedbah nemškega ministra ne bodo povzročile nikakršnih težav, saj ne gre za vsebinska vprašanja.
Poleg prispevka zasebnih upnikov, ki bodo državi odpisali za okoli 105 milijard evrov dolga, druga pomoč Grčiji predvideva 130 milijard evrov javnih sredstev, večino od držav v območju evra. Mednarodni denarni sklad (IMF) naj bi prispeval 28 milijard evrov. IMF naj bi sicer odločitev o tem sprejel v četrtek.
Pri tem se sicer pojavljajo tudi navedbe, da bo ta teden morda še ena telefonska konferenca finančnih ministrov držav v območju evra, na kateri naj bi ti dokončno potrdili drugo pomoč Grčiji, medtem ko je Juncker dejal, da bo delovna skupina članic območja evra dokončno odločitev sprejela v sredo.
Poleg tega bodo ministri govorili o krepitvi mehanizmov za zaščito evra ali mehanizmov solidarnosti z državami v težavah s 500 milijard evrov na 750 milijard evrov, vendar je odločitev o tem zaradi zadržanosti Nemčije malo verjetna.
Zasedanja evrske skupine se iz Slovenije udeležuje državni sekretar na finančnem ministrstvu Dejan Krušec.
Grčija je sicer po podatkih tamkajšnje agencije za upravljanje z državnim dolgom zamenjala za več kot 177 milijard evrov obveznic, izdanih po grškem pravu. Skladno z dogovorom so zasebni upniki dobili nove obveznice, ki predstavljajo 31,5 odstotka nominalne vrednosti starih grških dolžniških vrednostnih papirjev. Hkrati so prejeli še enoletne obveznice začasnega sklada za zaščito evra (EFSF) in jamstvo, vezano na ocenjeni donos novih obveznic.
Nekoliko drugače je pri obveznicah, ki jih je izdala ali zanje jamčila Grčija, izdane pa so po pravu drugih držav. Atene so uspele v zamenjavo prepričati upnike, ki imajo za skupno 28,5 milijarde evrov teh obveznic.
Zamenjava obveznic velja za ključno, če želi država spraviti v red javne finance. Mnogi poznavalci verjamejo, da ta ukrep ne bo dovolj in da Atene v prihodnjih letih za znižanje javnega dolga čaka še trdo delo. Tega se zavedajo tudi v grški vladi. "Moramo uravnotežiti proračun, sicer ne bomo mogli najemati posojil nikjer," je danes za enega od grških radiov dejal tiskovni predstavnik vlade Panagiotis Kapsis.
Reichenbach naj bi se sestal tudi z voditelji grških sindikatov, s katerimi naj bi razpravljali o reformi trga dela. Grška vlada je že znižala plače in pokojnine, kar je sprožilo jezo in številne proteste sindikatov in državljanov.
Skupine EU za tehnično pomoč Grčiji naj bi v četrtek objavila poročilo o napredku Grčije, pri čemer se bo osredotočila na strukturne reforme in sposobnost črpanja evropskih sredstev za začetek infrastrukturnih projektov in investicij. Varčevalni ukrepi, ki jih je morala v zameno za pomoč sprejeti Grčija, namreč niso spodbudili rasti grškega gospodarstva.