Sobota,
10. 5. 2014,
12.08

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Janko Veber

Sobota, 10. 5. 2014, 12.08

7 let, 9 mesecev

Janko Veber s predsednikom iranskega parlamenta o krepitvi sodelovanja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Predsednik DZ Janko Veber se je v okviru uradnega obiska v Iranu srečal z gostiteljem, predsednikom iranskega parlamenta Alijem Laridžanijem.

Govorila sta o krepitvi sodelovanja med državama, predvsem na gospodarskem področju.

Z obiskom do možnosti za boljše gospodarsko sodelovanje? Janko Veber, ki ga na obisku spremlja več kot 20-članska gospodarska delegacija, je v telefonskem pogovoru ocenil, da so politični odnosi med Slovenijo in Iranom tradicionalno dobri, je bila pa dinamika v zadnjem obdobju nekoliko manjša zaradi mednarodnih sankcij proti Iranu. Kot je poudaril, njegov obisk predstavlja pomemben trenutek za to, da se politični dialog dvigne na višjo raven in s tem odpre možnosti za boljše gospodarsko sodelovanje.

Veber je v pogovoru z Laridžanijem izpostavil, da lahko Slovenija s svojo lego služi kot izhodišče za prodor iranskega gospodarstva na zahteven evropski trg. Za poglobitev gospodarskega sodelovanja sta poudarila tudi pomen nadaljevanja pogajanj o iranskem jedrskem programu med Teheranom in šesterico velikih sil.

Slovenska delegacija, v kateri sta še podpredsednik odbora DZ za zunanjo politiko Jožef Kunič in predsednik skupine prijateljstva z Iranom Ivan Vogrin, se je srečala tudi z iranskim zunanjim ministrom Mohamedom Džavadom Zarifom.

Menjava med državama se je v zadnjih treh letih precej zmanjšala Pred tem je v Teheranu potekala slovensko-iranska poslovna konferenca, ki se je je udeležilo več kot 20 slovenskih gospodarstvenikov ter približno 40 predstavnikov iranskih oblasti in podjetij. Veber je v govoru poudaril, da je bil ta dogodek pomembna priložnost za poglobitev gospodarskega sodelovanja med državama.

Blagovna menjava med Slovenijo in Iranom je skromna in je lani znašala le 25,5 milijona evrov. Pri tem je velik del predstavljal slovenski izvoz, uvoza je bilo za manj kot pol milijona evrov. Menjava se je v zadnjih treh letih precej zmanjšala, še leta 2011 je znašala 96 milijonov evrov, leta 2012 pa je padla na 46 milijonov.

Veber jim je predstavil razmere v Sloveniji Eden od vzrokov za to je morda prav dejstvo, da v Teheranu od februarja lani ni več slovenskega veleposlaništva. Veber je povedal, da so vsi iranski sogovorniki načeli to vprašanje. Sam jim je predstavil razmere v Sloveniji in pojasnil, da je bila razlog za to odločitev finančna in gospodarska kriza ter posledično zmanjševanje sredstev za diplomatska predstavništva v tujini. "Na iranski strani je velik interes, da se diplomacija ponovno vzpostavi na višji in bolj operativni ravni," je dejal Veber.

Tudi predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Samo Hribar Milič je opozoril na velike težave slovenskih podjetij, ker njihovi tamkajšnji poslovni partnerji zelo težko dobijo vizume za vstop v Slovenijo. "To je v tem trenutku poleg financiranja, ki je zaradi embarga še vedno precej oteženo, ključna težava," je iz Teherana povedal Hribar Milič.

V ponedeljek bo v tretjem največjem iranskem mestu Isfahan potekala še ena poslovna konferenca. V gospodarski delegaciji, ki spremlja predsednika DZ v Iranu, so med drugimi predstavniki podjetij Duol, Gen-I, Luka Koper, Petrol in Steklarna Hrastnik.