Aleksander Kolednik

Četrtek,
4. 12. 2014,
7.59

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Pivovarna Laško

Četrtek, 4. 12. 2014, 7.59

7 let, 9 mesecev

Heineken in Carlsberg želita vložiti svoj denar v Pivovarno Laško

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Za dokapitalizacijo Pivovarne Laško, s katero želijo zbrati vsaj 75 milijonov evrov svežega kapitala, naj bi prispelo sedem nezavezujočih ponudb, a uprava Pivovarne Laško naj bi eno zavrnila.

Tako naj bi v igri ostali danski Carlsberg in nizozemski Heineken ter finančni skladi KKR, Mid Europa Partners, CVC Capital Partners in Bain Capital, v Večeru piše Damijan Toplak.

Njihove ponudbe naj bi neuradno znašale od osem do 27 evrov za posamezno delnico. Po skorajšnji prodaji Radenske naj bi se dolg skupine Laško znižal, družbo pa bi lahko nato prodali za 300 milijonov evrov ali približno 30 evrov na delnico.

Največji med interesenti je Heineken Dokapitalizacija Pivovarne Laško naj bi bila sklenjena do sredine prihodnjega leta. Največji med interesenti je Heineken, ki je v zadnjih štirih letih letne prihodke s 14,7 povečal na lanskih 19,2 milijarde evrov, pri tem pa imel 1,58 milijarde evrov čistega dobička. Po vsem svetu zaposluje več kot 85 tisoč ljudi in ima proizvodnje v 70 državah sveta.

Nekoliko manjši od Heinekena je Carlsberg, ki pa je vseeno četrti največji pivovar na svetu. Podjetje z nekaj manj kot 39 tisoč zaposlenimi je imelo v preteklem letu devet milijard evrov prihodkov in 800 milijonov evrov čistega dobička.

KKR ima v svojem portfelju tudi Telemach Med finančnimi skladi, ki se zanimajo za nakup Pivovarne Laško, je največji KKR, ki upravlja slabih 80 milijard evrov, Bain Capital 65, CVC 57 in Mid Europa daleč najmanj, 4,2 milijarde evrov premoženja.

V portfelju KKR je 94 podjetij, ki z 940 tisoč zaposlenimi letno dosegajo 160 milijard evrov prihodkov. Med njimi je tudi SBB Telemach s sedežem v Beogradu, ki deluje na področju plačljive televizije, telefonije in širokopasovnih priključkov ter ima zdaj izpostavo tudi s Tušmobilom v Sloveniji.