Uprava Nove kreditne banke Maribor (NKBM) je v skladu z napovedmi na spletni strani Ljubljanske borze objavila dokapitalizacijski prospekt.
Uprava Nove kreditne banke Maribor (NKBM) je v skladu z napovedmi na spletni strani Ljubljanske borze objavila dokapitalizacijski prospekt. Dokapitalizacija NKBM bo torej potekala v dveh krogih, pri čemer bodo imeli obstoječi delničarji v prvem krogu prednostno pravico do vpisa ponujenih delnic, sorazmerno njihovi udeležbi v osnovnem kapitalu banke na današnji dan. Dokončna cena delnic bo določena ob koncu prvega kroga, znašala pa bo maksimalno 10,5 evra.
15 odstotkov delnic bi se dodelilo malim vlagateljem
Ponujene delnice, ki ne bodo zanimale sedanjih delničarjev, bo družba po lastni presoji dodelila institucionalnim vlagateljem, pa tudi malim vlagateljem v višini njihovih vpisanih in vplačanih ponujenih delnic. Predvideno je, da bi se okrog 15 odstotkov ponujenih delnic, ki jih ne bodo vpisali obstoječi delničarji, dodelilo malim vlagateljem.
Trgovanje se bo začelo 6. maja
Praga uspešnosti dokapitalizacije v NKBM niso določili, trgovanje s ponujenimi delnicami na Ljubljanski in Varšavski borzi pa se bo začelo predvidoma 6. maja.
Država ima v neposredni lasti 41,5 odstotka družbe
Sicer pa ima NKBM trenutno skoraj 100.000 delničarjev, med katerimi je največji država. Ta ima v neposredni lasti 41,5 odstotka družbe, skupaj s Kadom in Sodom pa preko 51 odstotkov. Za zdaj ni jasno, ali največji delničarji nameravajo sodelovati pri dokapitalizaciji, znano pa je, da je Agencija za upravljanje kapitalskih naložb v državni lasti dokapitalizaciji nasprotovala.
Po dokapitalizaciji se bo ta delež znižal
Sicer pa na agenciji ocenjujejo, da je dokapitalizacija v višini 50 odstotkov novega kapitala po ceni polovice knjižne vrednosti delnic nedopustno zmanjšanje vrednosti premoženja za obstoječe delničarje, tako za državo kot male delničarje.
"Posledica dokapitalizacije bo padec državnega deleža v lastništvu NKBM na 34 odstotkov, državni proračun pa zaradi tega ne bo prejel nobenih sredstev. NKBM za izvedbo dokapitalizacije ni prejela zahteve Banke Slovenije glede časovne izvedbe. Cenovni razpon dokapitalizacije od osem do 10,5 evra za delnico je s stališča obstoječih delničarjev prenizek in po mnenju agencije ne odraža poštene tržne vrednosti za celotno bančno skupino," so jasni na agenciji za upravljanje kapitalskih naložb države.
Kot poudarjajo, je zgodovinsko nizka trenutna tržna cena delnic posledica zaostrenih gospodarskih razmer, slabo likvidnega domačega kapitalskega trga in zgrešenih odločitev vodstva banke v preteklosti. Nadzorni svet NKBM pa je po slovenski zakonodaji za svoje odločitve glede načina, cene in obsega dokapitalizacije odškodninsko odgovoren, še dodajajo.
Ob tem pa na agenciji tudi pravijo, da jim trenutna zakonodaja glede upravljanja kapitalskih naložb ne omogoča samostojnega nakupa kapitalskih deležev, saj samostojno ne razpolagajo s finančnimi sredstvi, prav tako pa agencija vodenega postopka, glede na pristojnosti, ki jih ima, ne more ustaviti. Poteza je zato po njihovem na strani vlade.
Toplek: Banka potrebuje svež kapital
Kot pa je že po decembrski seji nadzornega sveta, na kateri so upravi prižgali zeleno luč za svoje načrte, povedal prvi nadzornik Danilo Toplek, banka potrebuje svež kapital, tako kot vrsta drugih evropskih bank. "To ni spoznanje od včeraj, saj je skupščina banke že julija 2009 sprejela sklep, ki je upravi in nadzornemu svetu dal možnost izdaje navadnih novih delnic, ki predstavljajo do polovice obstoječega osnovnega kapitala," je takrat pojasnil.
Banka bo po njegovih besedah s pridobljenih svežim kapitalom najmanj ohranila svojo bonitetno oceno, s tem pa obdržala sposobnost pridobivanja dolgoročnih virov v obsegu in pod pogoji, ki ji bodo zagotavljali konkurenčen obstoj, nastop na trgu in njeno rast. Vse to so po Toplekovih besedah zagotovo tudi cilji sedanjih lastnikov, ki imajo v postopku dokapitalizacije predkupno pravico.
Kovačič: Verjamemo v uspešnost dokapitalizacije
Praga uspešnosti dokapitalizacije nismo določili, vendar v tem trenutku vsi postopki potekajo skladno z načrtom in nas navdajajo z zaupanjem, da bo dokapitalizacija uspešna, je ob začetku vpisovanja novih delnic povedal predsednik uprave NKBM Matjaž Kovačič. Z dokapitalizacijo si obetajo do 132,4 milijona evrov svežega kapitala.
Končno ceno delnice, od česar je odvisen tudi izkupiček dokapitalizacije, bodo po njegovih besedah določili v dogovoru z vodji posla predvidoma 14. aprila. To bodo storili na podlagi strokovnih kriterijev kot so obseg ponudbe in cenovna občutljivost povpraševanja s strani institucionalnih vlagateljev, trenutne in pričakovane razmere na slovenskem, poljskem in mednarodnih kapitalskih trgih in ocena možnosti rasti, pa tudi na podlagi dejavnikov tveganja in drugih informacij v zvezi z dejavnostmi banke.
"Želimo si in pričakujemo predvsem interes tistih vlagateljev, ki podpirajo našo vizijo in ambiciozno poslovno strategijo banke in skupine NKBM. Delnice bodo na voljo tako obstoječim delničarjem, ki bodo lahko uveljavljali prednostno pravico in vpisali ponujene delnice v sorazmerju s svojim zdajšnjim deležem v osnovnem kapitalu banke, malim vlagateljem ter institucionalnim vlagateljem v Sloveniji in na Poljskem," je pojasnil prvi mož NKBM.
Se za vstop zanimajo določeni strateški partnerji?
Na vprašanje, ali lahko potrdi, da obstaja konkretno zanimanje določenih strateških partnerjev za vstop v lastništvo banke, Kovačič odgovarja, da o namerah morebitnih strateških partnerjev ne morejo soditi. V banki so izvedli kar nekaj informativnih predstavitev delovanja in rezultatov NKBM obstoječim in potencialnim investitorjem, pri katerih so ugotovili precejšnjo pozitivno pripravljenost.
Banko bodo predstavili evropskim investitorjem
"Prav danes pa pričenjamo roadshow, v okviru katerega bomo banko predstavili potencialnim investitorjem v nekaterih evropskih državah. Pričakujemo, da bodo tržna pozicija, naši razvojni potenciali in strategija, ki temelji na zagotavljanju dobre naložbe za delničarje, privlačna ponudba za investitorje tako v Sloveniji kot tudi na Poljskem in drugih evropskih državah," je še dejal Kovačič.
Predsednik uprave NKBM pa ni želel komentirati morebitnega ravnanja države, sicer največje lastnice NKBM, ki je preko Agencije za upravljanje kapitalskih naložb dokapitalizaciji odkrito nasprotovala, nesodelovanje v njej pa bi jo lahko stalo večinskega deleža v drugi največji slovenski banki.
S povišanjem osnovnega kapitala do hitrejše rasti
Kot je ob tem še dodal Kovačič, bodo s povišanjem ravni osnovnega kapitala zagotovili še hitrejšo rast NKBM in nadaljnje zagotavljanje servisiranja potreb slovenskega gospodarstva. Sredstva od prodaje bodo namenjena financiranju uvajanja nove širitvene strategije podjetja, izboljševanju njene pozicije na trgu, nadaljnje širitve na mednarodna tržišča, optimizacije poslovanja in vodstva znotraj skupine ter razvoja inovativnih distribucijskih kanalov. Del pridobljenih sredstev bodo namenili tudi doseganju zahtev potencialne kapitalske ustreznosti na bančnih trgih.