Slovenski čebelarji so po nekaj slabših letih vendarle dočakali nekoliko bolj spodbudne novice. Letos so pridelali okoli dva tisoč ton medu. Tudi pomorov čebel je manj.
"Letos je bilo boljše leto kot lani, ni pa bilo nadpovprečno," je danes na Lukovici dejal vodja opazovalno-napovedovalne službe medenja pri Čebelarski zvezi Slovenije (ČZS) Jure Justinek.
Letina povsod po Sloveniji približno enaka
Da je bila letošnja letina za slovenske čebelarje vsaj povprečna, je dobra novica, saj so leta 2013 pridelali 1031 ton medu, lanska letina pa je bila katastrofalna, saj je bilo medu le za okoli 470 ton. "Letošnja čebelarska letina je čisto povprečna," je dejal Justinek in dodal, da je bila letina povsod po Sloveniji približno enaka.
V Sloveniji je več kot deset tisoč čebelarjev, aktivna čebelarska sezona pridobivanja medu pa traja tri mesece, od konca aprila do konca junija.
Pogoste kraje panjev
Letos so sicer bile pogoste kraje panjev. "Kraj panjev je, sploh letos, žal kar precej," je dejal Justinek in pojasnil, da marsikateri čebelar kraje ne prijavi, ker gre v večini primerov za čebeljo družino ali dve. A tudi če čebelarji krajo prijavijo, čebel večinoma ne najdejo, je dodal Justinek.
Manj pomorov čebel
Je pa predsednik ČZS Boštjan Noč vesel, da je manj pomorov čebel. K temu je po njegovem mnenju v največji meri prispevala dobra kampanja, tudi medijska, da je treba škropiti zvečer in da je treba v manjši meri uporabljati strupe.