Sreda, 10. 9. 2014, 14.35
6 let, 2 meseca
Bo Alibaba z javno prodajo delnic zbrala rekordnih 24 milijard dolarjev?
Kitajska spletna trgovina Alibaba, ki s številom transakcij že presega število transakcij Amazona in eBaya skupaj, bo predvidoma 19. septembra prvič svoje delnice ponudila v javni prodaji (IPO) na ameriškem trgu. Trenutno potekajo predstavitvene aktivnosti zainteresiranim potencialnim vlagateljem, zanimanja zanje pa je ogromno. Vlagatelji si namreč želijo aktivno sodelovati pri preoblikovanju Kitajske v potrošniško družbo in izkoristiti velik potencial Alibabe za nadaljnjo rast.
Ker se IPO pripravlja že kar nekaj časa, Granda meni, da je denar za sodelovanje v IPO v veliki meri že zagotovljen. Hkrati ocenjuje, da sam IPO ne bo imel pomembnejšega vpliva na globalni borzni trg, vendar pa zna uspešno izveden IPO voditi do večjega zanimanja za kitajske delnice in nove javne ponudbe delnic.
Podjetje bo na newyorški borzi v trgovanje ponudilo do 268 milijonov delnic v razponu od 60 do 66 dolarjev na delnico, s tem pa nameravajo zbrati do 24,3 milijarde dolarjev svežega kapitala, kar bi predstavljalo največji znesek v zgodovini javnih ponudb delnic. "To predstavlja rekordno visok znesek, vseeno pa ocenjujemo, da jim bo ta podvig uspel," zgodovinski IPO komentira analitik Matej Justin iz družbe Alta Invest. Z uspešno izpeljano akcijo si hitro rastoče podjetje obeta hitrejšo širitev prek kitajskih meja. Do zdaj je bila rekordna prva javna prodaja delnic ponudnika plačilnih kartic Visa v vrednosti 17,86 milijarde dolarjev.
Z njim se strinja tudi Granda. "Ceno 66 dolarjev ocenjujemo kot nizko, saj ima družba odličen potencial za rast. Alibaba povečuje prihodke in dobiček z dvomestno rastjo in pričakujemo, da se bo rast nadaljevala tudi v prihodnje," pravi Granda, ki sicer slovenskim vlagateljem svetuje previdnost pri nakupu, saj bodo ti verjetno težko prišli do delnic po ceni 66 dolarjev.
Granda še dodaja, da ob dejstvu, da gre za največji IPO v zgodovini, ki potrebuje veliko svežega denarja, lahko cena delnice tudi pade. "V tem primeru se bo za srednjeročne vlagatelje, ki stavijo na kitajsko rast potrošnje, izoblikovala odlična nakupna priložnost," še ocenjuje finančni analitik iz GBD.
Leta 2013 je bilo na Kitajskem 618 milijonov uporabnikov interneta, ki se bo po napovedih do leta 2016 povzpelo na 790 milijonov uporabnikov. Do leta 2020 naj bi bil kitajski trg spletne podaje vreden med 420 in 650 milijardami dolarjev letno. Leta 2012 so Kitajci prek spleta zapravili skoraj 200 milijard dolarjev, kar je na letni ravni predstavljajo 66,5-odstotno zvišanje. Medtem ko imajo ZDA 82-odstotno gostoto internetnih priključkov, ta na Kitajskem trenutno dosega le 46 odstotkov. Potenciala za spletno nakupovanje na Kitajskem je torej več kot dovolj.