Četrtek, 10. 7. 2014, 16.18
7 let, 9 mesecev
Banke bi posojale za nakup nepremičnine, a je kupcev malo
Nepremičninski trg še vedno stagnira. Število transakcij je letos nižje kot leta 2009, ko je nastopila kriza. Posledično so se cene nepremičnin v zadnjih šestih letih znižale za petino, zdaj so na stopnji iz leta 2006. "Pri novih nepremičninah smo praktično na dnu in pri teh cenah bomo ostali tudi letos. Moramo se zavedati, da je v Ljubljani dejansko novih stanovanj, ki so zasnovana po najnovejših standardih, relativno malo. Na trgu ostajajo bolj ali manj propadli projekti, ki so bili zasnovani pred petimi ali šestimi leti in jih trg ne sprejema," pravi Frano Toš iz Interdoma, ki dodaja, da v kratkem bistvene spremembe cen nepremičnin v obe smeri ni pričakovati, saj na ceno neposredno vpliva tudi stanje v Sloveniji.
"Kupci želijo izkoristiti svoj položaj na trgu, saj vedo, da se prodajalci zavedajo, da je danes svojo nepremičnino težko prodati. Ker je kupcev manj, to odločno vpliva na ceno, tako da se v nekaterih primerih zgodi, da prodajalec za denimo stanovanje lahko iztrži bistveno manj, kot je sprva pričakoval," pravi Petek in dodaja, da so banke za razliko od lani bolj prilagodljive.
"Če so lani banke financirale do 70 odstotkov vrednosti nepremičnine, jo danes tudi do 100 odstotkov, seveda če so prihodki kreditojemalca ustrezni in če ta zraven zastavi še drugo nepremičnino. Potezo bank ocenjujem kot pozitivno, saj so zaostreni pogoji bank v preteklosti marsikoga odvrgli od nakupa."