Sreda, 15. 6. 2011, 20.39
5 let, 5 mesecev
Arhar: V tem trenutku je težko govoriti o moči slovenskega bančnega sistema
Po Arharjevih pojasnilih na eni strani obstaja pomanjkanje zaupanja, na drugi strani primanjkuje finančnih virov, na tretji strani pa so velike dubioze, ki imajo potem svoje rezultate v bančnih bilancah.
Zanj je problem tudi v razumevanju bank, ki bi moralo biti drugačno, še posebej pri državi kot lastnici bank, ki igra vlogo lastnika, prav tako igra vlogo zakonodajne oblasti in tudi izvršne oblasti.
Na vprašanje, kako se finančna kriza v EU odraža na Sloveniji, je Arhar odgovoril, da kriza v Evropi pojenjuje in se stvari izboljšujejo. Realna ekonomija je že lani v Evropi pokazala drugačne rezultate. Tudi v finančnem posredništvu se po njegovi oceni zadeve izboljšujejo in se nekateri slabi krediti znova pretvarjajo v dobre, normalne kredite.
Po mnenju predsednika uprave Nove Kreditne banke Maribor Matjaža Kovačiča sta moč in nemoč slovenskega bančnega sistema predvsem odraz relativno slabega spodbujanja domačega povpraševanja na področju investicij. Po njegovi oceni bi morala Slovenija narediti bistveno več pri spodbujanju lastnega, domačega povpraševanja, povpraševanje po tujih izvoznih dobrinah pa je na relativno visoki ravni.
Po oceni predstavnice Banke Slovenije Stanisalave Zadravec Capriolo so bančna posojila v Sloveniji v povprečju dražja kot v tujini zaradi višjih stroškov zadolževanja, ki jih tuji vlagatelji nudijo domačim bankam. Meni, da je slovenski bančni sistem trden in konzervativen, najbolj pa ga je prizadel velik padec gospodarske rasti v letu 2009 za 30 odstotkov. Ta padec je namreč "udaril" bilance podjetij in bank.
"Bančna posojila v Sloveniji so v primerjavi s tujino draga, zahtevana zavarovanja pa onemogočajo zadolžitev podjetij in s tem primerno rast proizvodnje, saj so za rast proizvodnje potrebna obratna sredstva," je še poudaril Mačkošek.