Ana Rupar

Torek,
17. 11. 2015,
15.56

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

talent Tjaša Kolenc Filipčič

Torek, 17. 11. 2015, 15.56

7 let, 1 mesec

Kako bi delodajalec moral izkoristiti svoje zaposlene

Ana Rupar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Odkrivanje sposobnega kadra je ena najzahtevnejših nalog delodajalca. Tisti, ki to delo dobro opravljajo in zaposlenim dodelijo njim najprimernejše naloge, bodo od delavcev imeli največje koristi.

Slovenski menedžerji premalo izkoriščajo potencial svojih sodelavcev oz. talente svojih zaposlenih, je ena ključnih ugotovitev raziskave o karizmatičnosti slovenskih vodij.

Če delodajalci znajo prepoznati sposobnosti svojih zaposlenih in jim na podlagi tega dodeliti najprimernejše naloge, ima to lahko za podjetje izjemno pozitivne učinke, pravi predsednica Sekcije mladih managerjev Tjaša Kolenc Filipčič.

Talent se kaže v znanju, veščinah in osebnostnih lastnostih Talent vsakega posameznika se pri delu kaže v znanju, veščinah in osebnostnih lastnostih, kot so: - samoiniciativnost, - motiviranost, - dinamičnost ter - sposobnost hitrega prilagajanja in odzivanja na določeno delovno situacijo.

"Če se oseba želi razvijati in napredovati na posameznem področju, za to kaže interes ter temu namenja več pozornosti in svojega časa," pravi Kolenc Filipčičeva.

Talentiran kader bo prišel do izraza, če ga postavimo na najustreznejše mesto, saj bo delo tako opravljeno kakovostno in učinkovito, podjetje pa bo posledično dosegalo odlične poslovne rezultate.

Odkrivanje talentov je ena najzahtevnejših nalog delodajalca

Delodajalci bi zato morali čim bolj slediti svojim zaposlenim in v njih prepoznavati talente. A odkrivanje sposobnega kadra in osebni razvoj zaposlenih sta ena težjih nalog delodajalca, saj se talent pri ljudeh v različnih situacijah pokaže različno.

Podjetja bi zato morala vzpostaviti sistem za pomoč pri prepoznavanju talentov in te tudi ustrezno razvijati, pravi Kolenc Filipčičeva. Običajno to sicer delajo z letnim ocenjevanjem zaposlenih.

V vsakem primeru je nujno, da se zaposlenim da dovolj priložnosti za izkazovanje svojega znanja in talenta nasploh, pravi Kolenc Filipčičeva.

Vodja, ki se posveča odkrivanju in razvijanju talentov zaposlenih, bo s tem poskrbel za: - produktivno in inovativno delovno okolje ter - splošno učinkovitost podjetja.

"Raznoliki talenti prinašajo široko paleto številnih znanj in sposobnosti, ki omogočajo boljše delovanje, hitrejšo rast in razvoj tako zaposlenih kot tudi samega podjetja," dodaja Kolenc Filipčičeva.