Petek, 21. 8. 2015, 14.52
8 let, 7 mesecev
Kaj se z novim šolskim letom obeta učiteljem brez zaposlitve
Osnovne in srednje šole v času poletnega premora, predvsem pa tik pred začetkom novega šolskega leta, iščejo nove učiteljske kadre. Na Zavodu za zaposlovanje je bilo konec preteklega tedna razpisanih nekaj manj kot 250 prostih delovnih mest za iskalce zaposlitve s pedagoško izobrazbo.
V povprečju so učitelji na zavodu prijavljeni dobrih osem mesecev, preden se zaposlijo, a kljub temu jih je kar 541 dolgotrajno brezposelnih, kar pomeni, da so brez dela že več kot eno leto.
O tem, kakšne so alternativne zaposlitvene možnosti za učitelje, smo se pogovarjali z Barbaro Eršte Jurkovič, svetovalno delavko z Zavoda za zaposlovanje, ki pravi, da je zelo pomembno, kako si je pedagog pridobil izobrazbo.
"Tisti, ki so študirali na filozofski fakulteti ali pa na kakšni od naravoslovnih fakultet in so pedagoško izobrazbo pridobili dodatno, imajo širše zaposlitvene cilje. Ti že v samem začetku niso osredotočeni le na pedagoško delo," pravi Eršte Jurkovičeva.
Kaj po nasvetu Eršte Jurkovičeve poleg učenja, vsaj dokler se zaposlitvene možnosti v šolstvu ne povečajo, lahko delajo pedagoški delavci:
Glede povsem pedagoškega dela pa vsi pedagogi lahko izvajajo tudi učne pomoči oziroma inštrukcije. Poklicna svetovalka ob tem dodaja, da brezposelne pedagoge usmerjajo tudi v podjetništvo; če imajo to žilico, jim povejo, kje so možnosti in kako pridobiti prave informacije. Je pa vse odvisno od posameznika, ali že ima kakšne izkušnje, kaj ga veseli, kakšne interese ima in kaj dela v prostem času, pravi svetovalka. Mnogo ljudi ima veliko potencialov, a jih sami ne prepoznajo, zato je zelo koristno sodelovanje s svetovalci in izpolnjevanje testov, da prepoznajo svoje močne točke.