Ponedeljek,
8. 9. 2014,
11.42

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Vzajemna nezgodno zavarovanje

Ponedeljek, 8. 9. 2014, 11.42

8 let, 7 mesecev

Gresta igra in nezgoda res z roko v roki?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Medtem ko šolarji komaj čakajo, da se bodo s sošolci spet podili za žogo in se preganjali po šolskih hodnikih, si starši že grizejo nohte, kje vse nanje prežijo različne nevarnosti.

Otroci preživijo približno polovico dnevnega časa v šoli, na šolskem igrišču oziroma v neposredni šolski okolici in se vsakodnevno "zapletajo" v situacije, ki ne zagotavljajo dovolj visoke varnosti. Predstavljate si plezanje po starih in trhlih drevesih, pozimi so nevarne zaledenele površine v okolici šole, igrala so prava vaba za otroške nezgode, ki se lahko že samo zaradi nerodnosti ali pa prerivanja otrok zgodijo kjerkoli.

Obligacijski zakonik in zakon o osnovni šoli zahtevata, da sta varnost in zdravje pri delu vključena na vsaki stopnji izobraževalnega procesa, torej že v vrtcu in pozneje v šoli. Otrok je izpostavljen različnim nevarnostim na vsakem koraku: na poti, pri igri z vrstniki, pri posameznih interesnih dejavnostih, pri tehničnem pouku, pouku gospodinjstva, pri športnih dejavnostih, izletih, šoli v naravi in nenazadnje med odmori.

Poškodbe so neizogibne kljub skrbni pazljivosti učiteljev in otrok

V starosti med 5 in 14 let se največ poškodb zgodi na šolskih igriščih. Kot navaja spletna raziskava Zdravje Slovencev v tretjem tisočletju Zavoda za zdravstveno varstvo, se kar 17 odstotkov vseh poškodb, ki jih evidentirajo v ambulantah, zgodi v šolah.

Varnost mora biti vedno na prvem mestu, lahko pa se po drugi strani zgodi, da otroke s svojo pretirano skrbjo in nenehnim opozarjanjem na morebitne poškodbe preveč oviramo pri brezskrbni igri.

Zavedati se moramo, da se bodo poškodbe kljub izjemni pazljivosti učiteljev in otrok vseeno dogajale. Šolski delavci naj bi bili usposobljeni nuditi prvo pomoč poškodovanemu učencu, kljub najboljšim namenom in ukrepom pa se pogosto zgodi, da otrok utrpi telesno poškodbo, ki zahteva zdravljenje v bolnišnici in daljše okrevanje v domačem okolju.

Z zavarovanjem brezskrbni

Da bi bilo to obdobje kar se da brezskrbno, moramo že ob začetku šolskega leta poskrbeti za primerno nezgodno zavarovanje otrok, s katerim bo naš mali poškodovanec upravičen do zavarovalnine. Z njo mu bomo lahko nudili kakšen priboljšek več med okrevanjem, dodatno terapijo, ki mu bo olajšala vrnitev v šolo, ter ustrezno nego v času odsotnosti.

Otroci med gibanjem ne razmišljajo o poškodbah, saj se sproščeno prepustijo igri, raziskovanju in gibanju ter preizkušanju svojih moči in spretnosti, zato morajo biti na njihovo varnost pozorni šolski delavci in starši.