Matic Tomšič

Petek,
21. 8. 2015,
12.20

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

YouTube Matic Tomšič

Petek, 21. 8. 2015, 12.20

7 let, 1 mesec

Zakaj se je internetu zameril Adobe Flash

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Amazon je zadnji internetni velikan, ki je obrnil hrbet predvajalniku internetnih multimedijskih vsebin Adobe Flash. Njegovo obdobje se tako počasi, a zanesljivo bliža koncu.

Vse več borcev v vojni zoper Flash Po Googlu, Mozilli in Facebooku, ki za Adobe Flash sploh ne želijo več slišati oziroma sprejemajo le še najnovejše posodobljene različice, se mu bo odrekel tudi Amazon. Velikan internetne trgovine je javnosti sporočil, da zaradi nezanesljivosti 1. septembra ukinja prikazovanje na Flashu temelječih oglasov. Ti so še zadnja velika utrdba Adobe Flasha – to, da jim podporo ukinja tudi Amazon, bi lahko za Flash že pomenilo resničen začetek konca.

Internet Adobe Flasha ne mara več, to je razlog, zakaj Predvajalnik multimedijskih vsebin za spletne brskalnike Adobe Flash so prvi uporabniki namestili že leta 1996, nekako ob prelomu tisočletja pa je postal vseprisoten. Flash je takrat togo podobo interneta spremenil v animacij in videoposnetkov poln dinamičen cirkus. Zaradi Flasha je lahko na primer zaživel YouTube, ena najbolj priljubljenih spletnih strani na svetu.

A internet je potreboval skoraj dve desetletji, da je ugotovil, kaj je Adobe Flash v resnici – ne le nedolžen predvajalnik spletnih vsebin, temveč platforma, ki internetnim skriptam dovoli samostojno zaganjanje na uporabnikovem osebnem računalniku. Če se v izdaji Flasha pojavi luknja, če njegovi programerji spregledajo napako, hekerjem na široko odpre vrata do vseh računalnikov, na kateri je nameščena. To pa se dogaja kar pogosto.

Preroški Apple Računalniški strokovnjaki za ključno prelomnico v razvoju Flasha navajajo Applovo zavrnitev podpore predvajalniku na svojih mobilnih napravah, pametnem telefonu iPhone in tablici iPad. S Flashem je eksperimentiral Android, a so poskusi uspešne in predvsem učinkovite implementacije propadli, saj je Flash naprave z Androidom preveč obremenil, njegov performans pa je bil katastrofalen.

Adobe je nazadnje nehal razvijati predvajalnik Flash za mobilne platforme in projekt označil za neuspešen. Druga pesem je knjižica Adobe Air, ki na mobilnih napravah omogoča poganjanje s Flashem in programskim jezikom ActionScript zgrajenih aplikacij. Najbolj znan primer je igra Angry Birds.

HTML5, Flashev rabelj Adobe Flash je na številnih spletnih platformah že zamenjal HTML5, najnovejši splošni standard za prikazovanje internetnih vsebin. Ker HTML5 privzeto vključuje podporo predvajanju multimedije, bo potrebe po Flashu vse manj. Na HTML5 je v začetku leta že preklopil YouTube, ki je bil pri večini uporabnikov do zdaj eden poglavitnih razlogov za namestitev predvajalnika Adobe Flash.