Ponedeljek, 13. 3. 2017, 20.19
7 let, 1 mesec
Zakaj je nemogoče fotokopirati denar?
Praktično noben fotokopirni stroj na svetu uporabniku ne bo ugodil, če bo želel narediti kopijo bankovca. Razlog za to je poseben vzorec, ki ga najdemo na bankovcih večine najpogosteje uporabljanih valut. Fotokopirni stroj ga prepozna in zavrne nadaljevanje dela.
Vzorcu se reče EURion, v angleškem jeziku mu pravijo EURion Constellation oziroma ozvezdje EURion (ker je res videti kot ozvezdje).
V vzorcu je pet krožcev, na vsakem bankovcu pa je več vzorcev EURiona, ki so različno obrnjeni. Če fotokopirni stroj naleti na bankovec z vzorcem EURion, bo javil napako in izvrgel prazen list papirja oziroma samo delno kopiran bankovec.
Bankovec za 10 evrov:
Bankovec za 20 evrov:
Bankovec za 100 evrov:
Čeprav mu pravijo EURion, se vzorec pojavlja tudi na bankovcih številnih drugih valut, ne le pri evropski. Res pa je, da je zvečine najlepše viden prav na evrskih bankovcih. Navsezadnje je vzorec EURion prav na bankovcu za deset evrov leta 2002 odkril (oziroma s pomočjo fotokopirnega stroja ugotovil, za kaj se uporablja) in poimenoval nemški računalniški strokovnjak Markus Kuhn.
Bankovec za 50 hrvaških kun:
Še nekaj drugih svetovnih valut:
View post on imgur.com
Tole pa se zgodi ob poskusu fotokopiranja bankovca za 20 ameriških dolarjev:
Sodobni računalniški programi za obdelovanje grafike in fotografij, kot je Adobe Photoshop, medtem uporabljajo za zdaj še neznani sistem za prepoznavanje bankovcev, ki uporabniku onemogoči, da bi v programu predelal sliko denarja.
Primer: Photoshop javi napako ob poskusu urejanja britanskega bankovca: