Matic Tomšič

Torek,
22. 9. 2015,
17.18

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

pametni telefoni Slovenija mali junaki Matic Tomšič

Torek, 22. 9. 2015, 17.18

8 let, 7 mesecev

Včasih frnikole in petarde, danes pa imajo slovenski otroci v žepih mobilne telefone

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V Sloveniji imata mobilni telefon že slabi dve tretjini otrok, starih od 6 do 12 let. Največji delež slovenskih staršev sicer ocenjuje, da je najprimernejša starost za prvi mobilni telefon 10 let.

64 odstotkov slovenskih otrok, starih od 6 do 12 let, in kar 99 odstotkov slovenskih mladostnikov med 13. in 18. letom ima svoj mobilni telefon, je pokazala raziskava, ki jo je v juliju opravila tržna agencija Ipsos. Med mlajšimi otroki z mobilnimi telefoni jih ima pametnega slaba polovica (46 odstotkov), med mladostniki pa kar 92 odstotkov.

Z vsako novo generacijo MMS počasi izumira Raziskava agencije Ipsos kaže, da večina najmlajših otrok mobilne telefone uporablja predvsem za osnovne funkcije - 90 odstotkov z njimi kliče, 68 odstotkov pošilja SMS-e, samo 12 odstotkov pa za multimedijska sporočila MMS.

Pri mladostnikih so številke nekoliko drugačne - za klice in sporočila svoje pametne telefone uporablja 79 odstotkov mladostnikov, MMS-e pa jih pošilja 37 odstotkov. Z brezžičnim omrežjem Wi-Fi se jih vsak dan povezuje 82 odstotkov (mlajših otrok le 49 odstotkov), s plačljivimi mobilnimi omrežji pa 38 odstotkov (starši to dovolijo le 9 odstotkom otrok).

Facebook, Instagram in Snapchat Večina slovenskih mladostnikov (62 odstotkov) s svojimi pametnimi telefoni vsaj enkrat dnevno dostopa do družbenih omrežij. Najbolj so priljubljena Facebook, Instagram in Snapchat, manj Twitter. Med njimi jih družbena omrežja sicer kar 91 odstotkov preverja večkrat na dan.

Pri najmlajših lastnikih mobilnih telefonov je uporabnikov družbenih omrežij manj, le 16 odstotkov. Kot je razvidno iz trendov pridruževanja družbenim omrežjem preteklih dveh let, pa vse več najmlajših uporabnikov gravitira predvsem proti Instagramu in Snapchatu, ne Facebooku.

Večina staršev bi otroku prvi telefon kupila za 10. rojstni dan Po podatkih agencije Ipsos največji delež, to je 34 odstotkov staršev slovenskih otrok in mladostnikov, meni, da je za prvi mobilni telefon čas, ko naraščaj dopolni 10 let.

77 odstotkov staršev najmlajših uporabnikov mobilnih telefonov se sicer strinja, da je bolj kot mesečna naročnina zanje primeren predplačniški paket. Tega sicer uporablja 68 odstotkov otrok z mobilnimi telefoni, preostali imajo sklenjeno naročniško razmerje (od tega samo 29 odstotkov prek naročnine enega od staršev). Predplačniške pakete v Sloveniji sicer uporablja samo še 20 odstotkov mladostnikov.

Sprejemljiv mesečni strošek - 5 evrov Približno dve tretjini (60 odstotkov) staršev mlajših otrok glede na raziskavo agencije Ipsos ocenjuje, da je sprejemljiv mesečni strošek za uporabo mobilnega telefona največ pet evrov, 31 odstotkov pa je za to pripravljeno nameniti največ 10 evrov. Večina staršev mladostnikov je malce bolj radodarnih, saj jih je 33 odstotkov pripravljenih poravnati stroške v višini od 10 do 15 evrov, 28 odstotkov pa bi za telefonske potrebe svojih otrok odštelo tudi več denarja.