Ponedeljek,
14. 4. 2014,
11.24

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

socialna omrežja facebook twitter

Ponedeljek, 14. 4. 2014, 11.24

8 let, 7 mesecev

Socialna omrežja so modna muha

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Uporabniška baza socialnih omrežij je približno tako stabilna in predvidljiva kot vreme. Njihovi lastniki to vedo, zato delajo vse, da se odhajajoči uporabniki vrnejo nazaj k njim.

Zadrževanje uporabnikov Lani je Facebook zadela realnost internetne industrije, ki jo definira kompleksen mozaik mikro in makro trendov. Nič ni gotovo in nič ni večno. Uporabniki, predvsem tisti iz mlajših demografskih skupin, so začeli zapuščati največje socialno omrežje in se seliti na druga. A ker so kruh in maslo teh omrežij uporabniki – brez njih se sesujejo kot hiša iz kart –, Facebook in njegovi konkurenti delajo agresivne poslovne poteze, s katerimi uporabnike (nove in stare) zadržujejo v svojem krogu.

Bolje stava kot nič Google ima YouTube, Google+ in Orkut. Yahoo ima Tumblr. Twitter ima Vine. Facebook ima – po zadnjem stanju, ki se lahko že jutri spremeni – Facebook, Instagram, WhatsApp in Oculus VR. Najpomembnejše merilo ni, kje so uporabniki danes, temveč kje bodo morda jutri. To pojasnjuje na videz čudno logiko Facebookovega pridobivanja uporabnkiov – kaj imajo futuristična očala, ki omogočajo izkušnjo navidezne resničnosti s socialnimi omrežji? Na prvo žogo nič. A morda bo navidezna resničnost naslednji prostor, kjer se bomo socializirali jutri. Tudi če se to ne zgodi, bo Facebookova izguba manjša, kot če se to zgodi in Facebooka ni poleg.

Vse je še vedno naše Omrežje, ki je zabeležilo najobsežnejši odhod mladih uporabnikov v zadnjih dveh letih, je prav Facebook. Medtem ko je bilo konec leta 2012 to omrežje najpomembnejše za 42 odstotkov najstnikov, je ta delež danes zgolj še 23 odstotkov. Obratna dinamika velja za Instagram, kjer je opisani delež poskočil z 12 na 30 odstotkov. Laično prepričanje namiguje, da je Facebook nekaj izgubil. Nasprotno – Facebook je del uporabnikov zgolj prestavil iz ene sobe v druge in se vmes naučil nekaj pomembnega o njih.

Sezonski posel Medtem ko so podjetja, kot so Facebook, Twitter in Google, pogosto opredeljena kot tehnološka podjetja, je industrija socialnih omrežjih bolj podobna modni industriji. Popularnost posameznih omrežjih je v milosti in nemilosti najbolj nestabilne in nepredvidljive tržne skupine – najstnikov. Medtem ko je lahko letos prva barva črna, je lahko že konec istega leta vijoličasta. Socialna omrežja niso nič drugega kot spletna sezonska kaprica in kupovanje vsega po vrsti je edina mogoča strategija, ki zagotavlja obstanek na trgu.