Matic Tomšič

Sreda,
24. 2. 2016,
17.35

Osveženo pred

5 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

virus Kaspersky Android pametni telefon Matic Tomšič nasveti

Sreda, 24. 2. 2016, 17.35

5 let

Slovenski uporabniki Androida, pozor: Na pohodu virus, ki ga zelo zanima denar

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Podjetje za informacijsko varnost Kaspersky Lab opozarja na zlonamerne programe Acecard, ki jih varnostni ukrepi telefonov z Androidom ne zaustavijo zlahka, radi pa napadajo finančne aplikacije.

Acecard ni osamljen zlonamerni program, temveč gre za družino trojanskih konjev, ki napadajo mobilne naprave z operacijskim sistemom Android, opozarjajo v podjetju KasperskyLab.

Pri ogrožanju uporabnikov trojanci Acecard uporabljajo praktično vse aktualne adute najnevarnejših primerkov zlonamernih programov za mobilne platforme. Aplikacije preplavljajo z lažnimi pojavnimi okni, ki uporabnika prosijo za ponovno prijavo v račun, infiltrirajo se v storitve, ki upravljajo osebne podatke, s preusmerjanjem prek tretjih strežnikov pa kradejo tekstovna, glasovna in e-poštna sporočila.

Katere aplikacije so najbolj na udaru?

Najnovejše različice Acecarda so specializirane za napade na aplikacije bank in plačilnih sistemov. V družbi KasperskyLab so odkrili, da se je pod neposrednim udarom Acecarda znašlo že 30 aplikacij bank in mobilnih klientov plačilnih sistemov, med katerimi je najbolj znan PayPal.

Slovenskih storitev e-bančništva Acecard še ni napadel, a to, da vaša banka še ni bila med tarčami, ni nikakršna tolažba, opozarjajo pri KasperskyLab. Trojanski konji Acecard so namreč zasnovani tako, da je mogoče hitro spremeniti njihov ustroj in jih prilagoditi za napad na praktično katerokoli aplikacijo.

Med aplikacijami, ki jih lahko Acecard zasuje z lažnimi okni za vnos osebnih podatkov, so ranljive tudi naslednje:

družbena omrežja: Facebook, Instagram, Twitter, Odnoklassniki, VKontakte (zadnja dva imata največ uporabnikov v Rusiji, ki sicer velja za glavno svetovno gojišče zlonamernih programov za Android);

aplikacije za hitro izmenjavo sporočil: WhatsApp, Viber, Skype;

odjemalec e-pošte: Gmail;

aplikacije za prenos multimedijskih vsebin in drugih aplikacij: Google Play Music in Google Play.

Kako se lahko uporabnik zaščiti ne le pred Acecardom, temveč vsemi zlonamernimi programi, ki ogrožajo Android?

Uporabljajte protivirusni program. Zelo dobri brezplačni protivirusni programi za Android so Avast! Mobile Security, 360 Security, Bitdefender in CM Security. Po namestitvi poskrbite tudi, da ga boste redno posodabljali.