Četrtek, 26. 10. 2017, 17.04
7 let
Podatki o lastnikih računov Google
Slovenija na Google še nikoli poslala toliko zahtev po podatkih uporabnikov
Z vse večjo vlogo svetovnega spleta v svetu kriminala je vse pomembnejša tudi vloga ponudnika spletnih storitev Google. Tako je v prvi polovici leta 2017 prejel rekordno število zahtev po podatkih o uporabnikih od vlad, tako svetovnih kot slovenske.
Razne vladne agencije, sodišča in vpleteni v civilne pravde na tehnološka in komunikacijska podjetja redno obračajo zahteve po razkritju podatkov o uporabnikih. Google natančno vodi, koliko teh zahtev od vlade prejme in za kakšne vrste zahtev gre.
V prvi polovici 2017 rekordno število zahtev slovenske vlade
Med januarjem in julijem 2017 je vlada Slovenije na Google naslovila 26 zahtev po podatkih o uporabniških računih, kar je največ po prvi polovici leta 2016. V teh 26 zahtevah je bilo zahtevano razkritje podatkov za 35 uporabniških računov. Google je poslal podatke za 54 odstotkov zahtev.
V prvi polovici 2017 je Google od Slovenije prvič prejel zahtevo pod oznako nujna zahteva. Poleg nje je prejel rekordno število zahtev, to je devet, za ohranitev podatkov in 25 zahtev v kategoriji preostale legalne zahteve.
Tudi globalno število zahtevkov rekordno
Število zahtev narašča tudi z številom uporabnikov Google storitev. Število aktivnih uporabnikov spletne pošte Gmail od njenega nastanka raste konstantno in je v letu 2016 preseglo milijardo uporabnikov. V prvi polovici polovici leta 2017 je Google prejel rekordnih skoraj 49 tisoč zahtev po podatkih za dobrih 83 tisoč različnih računov. V tem obdobju je poslal 65 odstotkov zahtevanih podatkov.
Kakšne zahteve lahko prejme Google?
Google zahteve po razkritju podatkov loči v tri kategorije. Nujne zahteve so tiste, ki preprečijo smrt ali povzročitev resne fizične poškodbe. Kot dodatek sta izjemi, ko primer vključuje ugrabitev ali grožnjo z bombo.
Zahteve za ohranitev so tiste, kjer vlada poda zahtevo po ohranitvi določene vsebine, preden ji bo uspelo predložiti uradno legalno zahtevo. Gre za preprečevanje, da sam uporabnik v obdobju procesiranja zahteve po podatkih te pobriše. Tretja oblika zahtev Google uvršča pod preostale legalne zahteve.
Google o zahtevi obvesti tudi uporabnika
Če Google prejme zahtevo po podatkih, o tem obvesti tudi nositelja računa. Obvestilo, da je vlada zahtevala vaše podatke, še ne pomeni, da jim je Google te podatke tudi v resnici poslal. Google nikoli ne posreduje vprašanja o podatkih neposredno uporabnikom (npr. geslo za dostop). Če dobite zahtevo, da morate poslati kak podatek sami, gre verjetno za prevaro.
Katere podatke Google razkrije
V primeru, ko na Google zahtevo po podatkih pošlje neameriška vladna agencija, lahko, če se za to odločijo, razkrijejo:
- informacije o registraciji računa na Googlu ali strani YouTube (ime, podatke o odprtju računa in e-poštni naslov, ki je naveden pri odprtju računa),
- zadnje IP-naslove, s katerih se je uporabnik prijavil v račun,
- datum in čas dostopov do računov.
Kdaj Google podatke razkrije
Da Google kakršen koli podatek razkrije, mora prejeti pisno zahtevo, ki jo mora podpisati avtorizirana uradna oseba, zaposlena v agenciji, ki zahtevo pošilja. Razloženo mora biti tudi, za kateri zakon gre in kako ta opravičuje zahtevo po podatkih. Google v želji po zadovoljstvu svojih uporabnikov vedno deluje tako, da razkrije minimalno potrebno količino podatkov. Google v povprečju razkrije med 60 in 75 odstotkov zahtevanih podatkov.
1