Petek, 4. 12. 2015, 18.53
7 let, 3 mesece
Prevare, ki se jih morajo paziti slovenski uporabniki Facebooka
Družbeno omrežje Facebook ima po podatkih spletnega portala internetworldstats.com v Sloveniji 850 tisoč registriranih uporabnikov (v svetu kar 2,2 milijarde registriranih uporabnikov, od tega 1,5 milijarde aktivnih mesečnih uporabnikov). Podatki razkrivajo, da njegova priljubljenost narašča, saj se je število uporabnikov v zadnjih dveh letih dvignilo za dobrih sto tisoč (raziskava portala SocialBakers kaže, da jih je bilo leta 2013 registriranih 748 tisoč).
Bolj kot raste število uporabnikov, bolj se širijo in razvijajo tudi goljufije, ki družabno noto Facebooka s pridom izkoriščajo za hitro širjenje prevar. Kot navajajo na spletni strani Varni na internetu, se goljufije v veliko primerih končajo tudi z materialnim oškodovanjem uporabnika. Poglejte si, kdaj morate biti še posebej previdni.
Pri Varni na internetu opozarjajo, da se lahko v ozadju skriva ne tako nedolžna goljufija, ki uporabnike prikrajša tudi za več deset evrov, če niso pozorni. V nedavnem primeru nagradne igre z Applovimi telefoni iPhone 6S je v ozadju v resnici stal nakup predplačniške kartice PaySafe Card.
"Srečni nagrajenci" so po koncu lažne nagradne igre prejeli sporočilo, naj pošljejo sporočilo SMS "psc kupim 50" na telefonsko številko 6888 in nato še sporočijo kodo, ki jo prejmejo v povratnem sporočilu. Bogate nagrade seveda niso prejeli, so pa začeli postopek za nakup kartice PaySafe. Istočasno so jih administratorji lažne strani na Facebooku blokirali, tako da na goljufijo niso mogli opozoriti drugih potencialnih žrtev.
Nagradne igre sicer potekajo na podoben način kot tiste za pametne telefone, kjer morate najprej všečkati in deliti stran ali določeno objavo, nato pa po možnosti poslati še sporočilo SMS neznanemu prejemniku.
Povezava pri takšni objavi vodi na spletno stran, ki oponaša videz Facebookove videoobjave ali stran na YouTubu , če pa si posnetek želite ogledati, pa vas stran pozove k nadgradnji predvajalnika Flash in vam ob tem seveda ponudi tudi priročen gumb, da to storite. Ob kliku nanj in potrditvi nadaljnjih korakov "namestitve posodobitve" pa žal ne boste nič bliže ogledu želene videovsebine, ampak boste samo okužili svoj računalnik z virusom, ki bo sporno vsebino v vašem imenu razpečeval naprej. Nadležno pri tem je, da protivirusni programi včasih tega virusa ne zaznajo, po navadi pa se pojavljajo v obliki razširitve za brskalnik, ki ga uporabljate.
Najprej vam pošljejo elektronsko sporočilo, s katerim vas pozovejo k ponovnemu vpisu v svoj uporabniški račun. Razlogi, ki jih navajajo, so različni, vsem pa je skupni imenovalec, da vas skušajo nekoliko šokirati: Nekdo vam skuša ukrasti profil!, Vaš račun bo potekel, če ga ne podaljšate!, Na Facebooku te čaka novo sporočilo! in podobno.
Čeprav se morda ob teh besedah panično ustrašite kraje podatkov ali razveselite morebitnega novega sporočila, nikar ne kliknite povezave, ki je prilepljena ob sporočilu. Gre namreč za povezavo do lažne strani, ki vam bo ukradla podatke, takoj ko se boste vpisali vanjo.
V vseh primerih ponujajo močno znižane drage artikle, kjer popusti segajo vse do 87 odstotkov, nakup pa se običajno ne konča najbolje. V boljšem primeru kupec sicer prejme izdelek, ki ga je naročil, a gre seveda za cenen ponaredek ali poškodovano blago, v slabšem pa v zameno za nekaj deset evrov ne dobi ničesar. Ponaredke včasih tudi zasežejo na carini, nato mora kupec iz svojega žepa plačati še uničenje izdelka (60 evrov), tako da je oškodovan dvojno.
Ker gre za platformo, ki ne omogoča sledljivosti denarnega toka, je to zelo priljubljeno sredstvo spletnih goljufov. Pri nakazovanju denarja prek sistema Western Union namreč ne veste, kateri osebi v resnici posredujete nakazilo, zato je prejemnika zelo težko izslediti.